Δεν σταματάει πουθενά η Νάπολι νίκησε και στο Σαλέρνο 0-1

Ασταμάτητη συνεχίζει η Νάπολι. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πήρε το τοπικό ντέρμπι, επικρατώντας 1-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας και παρέμεινε αήττητη και πρωτοπόρος στη βαθμολογία.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, αφού ο Γρηγόρης Κάστανος αποβλήθηκε για λογαριασμό των γηπεδούχων και ο Καλιντού Κουλιμπαλί για τους φιλοξενούμενους.

Η Νάπολι είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στην καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων που κράτησαν το μηδέν ως το ημίχρονο. Η λύση για τους «παρτενοπέι» ήρθε στο 61ο λεπτό με τον Ζιελίνσκι μετά από φάση διαρκείας για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Με τον Κάστανο να αποβάλλεται εννιά λεπτά αργότερα, τον Κουλιμπαλί στο 77’ επίσης αλλά τίποτα να μην αλλάζει ως το φινάλε του αγώνα και τη Νάπολι να παίρνει τη νίκη.