Το άγχος λύγισε τη Σάκκαρη

Το άγχος για την πρώτη της συμμετοχή σε τελικό τουρνουά WTA δεν επέτρεψε στη Μαρία Σάκκαρη να διεκδικήσει το τρόπαιο του Silicon Valley Classic που διεξήχθη στο Σαν Χοσέ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρα δεν κατόρθωσε σε κανένα σημείο του αγώνα να προβληματίσει την Ρουμάνα Μιχαέλα Μπουζαρνέσκου, από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-1, 6-0) σε μία ώρα και 15 λεπτά.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα και απευθυνόμενη προς τον προπονητή της, Τομ Χιλ, η Σάκκαρη δείχνει να μην πιστεύει τι συμβαίνει, λέγοντας μάλιστα ότι ένιωθε ντροπιασμένη που δίνει δώρα στην αντίπαλό της.

Κατά τη διάρκεια της απονομής, αφού συνεχάρη την αντίπαλό της, θυμήθηκε τα χρόνια που «μονομαχούσαν» στα τουρνουά Futures. «Πραγματικά σου αξίζει που βρίσκεσαι εδώ», είπε η Ελληνίδα τενίστρια.

Η πορεία της πάντως στο τουρνουά του Σαν Χοσέ, εκτός από την επιστροφή της στο Top 35 της WTA, θα της αποφέρει και το ποσό των 65.000 ευρώ, που αντιστοιχεί στην φιναλίστ του απλού γυναικών.