Δεν βάζει γκολ με.. τίποτα ο Άρης 0-0 με τη Λαμία

Δεν βάζει γκολ με… τίποτα ο Άρης και τρεις ημέρες μετά τη μεταξύ τους «λευκή» ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, η Λαμία έμεινε όρθια για ακόμα μία φορά και έφυγε με βαθμό από τη Θεσσαλονίκη (0-0)!

Οι κιτρινόμαυροι έφθασαν τα τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια – σε πρωτάθλημα και Κύπελλο – χωρίς νίκη, μένοντας μάλιστα… άσφαιροι σε αυτό το διάστημα.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα, αφού πλέον βρίσκεται στο -3 από τον ΟΦΗ, έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο.

Από την άλλη, η Λαμία που κέρδισε τις εντυπώσεις, έφτασε τους 15 πόντους και έστειλε… ηχηρό μήνυμα στον Άρη ενόψει της ρεβάνς του Κυπέλλου την Τετάρτη στο ΔΑΚ Λαμίας.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βγάζουν την απαραίτητη ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο του «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης ήλεγξε τον ρυθμό από την αρχή της αναμέτρησης, όμως κάποια λάθη και μερικές στιγμές αμυντικής αδράνειας έδωσαν τη δυνατότητα στη Λαμία να απειλήσει και μάλιστα ουσιαστικά.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά «ψαράκι» του Τιρόνε στο δεύτερο δοκάρι να βγάζει με υπερένταση ο Σιαμπάνης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το γυριστό του Μπερτόγλιο μπλόκαρε σταθερά ο Σαράνοφ, στην πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ της Λαμίας.

Στο 15’, ο Μπανγκουρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Άρη, και με μακρινό σουτ προσπάθησε να πιάσει στον «ύπνο» τον Σιαμπάνη, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Επτά λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, με τον Γκόλεμιτς να πιάνει ανενόχλητος τη δυνατή κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ρολάρουν επιθετικά, φτάνοντας με αξιώσεις στην εστία του Σαράνοφ. Στο 27’, το πλασέ του Μάνου έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Λαμίας. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιτούρμπε, ωστόσο τόσο το ωραίο φαλτσαριστό του σουτ στο 29’, όσο και η απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 33’ δεν βρήκαν στόχο.

Διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τελική της επανάληψης ήρθε μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο να περνάει άουτ. Στο 67ο λεπτό, η Λαμία σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Καραμάνο, αφού μετά το ωραίο «άδειασμα» στον Τζέγκο, το πλασέ του έφυγε… βασανιστικά δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη.

Η Λαμία συνέχισε να «πονοκεφαλιάζει» τους γηπεδούχους, τόσο στο ανοικτό γήπεδο όσο και από στημένες φάσεις. Από μία τέτοια μάλιστα ο Μπανγκουρά λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ, με τον ίδιο να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας και να μην βάζει σωστά το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλή η διαιτησία του Ευάγγελου Μανούχου.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ (72’ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούκας Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο (58’ Ντιαγέ), Ιτούμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (57’ Καμαρά)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Καραμάνος (72’ Αραμπούλι), Τιρόνε (76’ Νούνιες), Ρόμανιτς, Μπανγκουρά (90’ Τσούκαλος)