Δεν βλεπόταν ο ΠΑΟΚ 0-0 με τον Άρη που πήγε με 13 παίκτες στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ βλέπει… σεντόνι, αλλά δεν βλέπεται, καθώς , έμεινε στο 0-0 απέναντι στον Άρη που έμεινε όρθιος στην Τούμπα με 11+2 παίκτες στην αποστολή.

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» και την ισοπαλία με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, η δεύτερη θέση ήταν στα χέρια του ΠΑΟΚ καθώς κόντρα στον Άρη, τον βόλευε ακόμη και η ισοπαλία.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, έκαναν αίσθηση μέσα από κλασσικές ευκαιρίες, σημάδεψαν το δοκάρι με τον Μπίσεσβαρ ενώ είδαν και τον Σόουζα να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του πάνω στη γραμμή. Το ζητούμενο, όμως, για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα ήταν το γκολ, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν άριστα δέκα στη διαχείριση του α΄ημιχρόνου. Με τρομερές αλληλοκαλύψεις, συγκέντρωση και έναν Κουέστα σε εξαιρετική ημέρα, ο Άρης ύψωσε τοίχος, δείχνοντας από την αρχή πως το πρώτο μέλημα του Ένινγκ ήταν να διαφυλάξει το μετόπισθεν και να ψάξει τις στιγμές του στην κόντρα επίθεση. Κάτι που έγινε πράξη, με το δείκτη του σκορ στο 0-0 να συνοδεύει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του β΄μέρους, ο πρώτος λόγος ανήκε και πάλι στον Δικέφαλο. Ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε σε μια φλύαρη υπεροχή χωρίς ουσία στο παιχνίδι του, αδυνατώντας να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Άρη που στάθηκε αξιοπρεπέστατα με ό,τι και όσες δυνάμεις του απέμειναν.

Την ώρα που ο Αμπέλ Φερέιρα ανακάτευε την τράπουλα με πινελιές από τον πάγκο, ψάχνοντας το… πολυπόθητο γκολ, ο Μίχαελ Ένιγκ χαμογελούσε και τα έβαζε με την τύχη του στη θέα του πεσμένου Ματίγια δεδομένου πως δεν είχε καθόλου λύσεις στα χέρια του!

Το παιχνίδι στο γήπεδο της Τούμπας ολοκληρώθηκε με την απευθείας κόκκινη κάρτα του Βιεϊρίνια και με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ικανοποίηση στον Άρη που αποχαιρέτησε… ηρωικά τη φετινή σεζόν, προβληματισμός στον ΠΑΟΚ που αναρωτιούνται όλοι τι θα κάνει στην Ευρώπη με τέτοια χάλια.

Ο Γάλλος Κλεμόν Τουρπέν δεν έκανε το μεγάλο λάθος, παραδόξως σφύριξε αρκετά, διακόπτοντας πολλές φορές το ρυθμό της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ φώναξε για τα μόλις 5 λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε στο φινάλε του αγώνα. Σωστή η αποβολή του Βιεϊρίνια στο φινάλε του αγώνα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μιχάι (78’ Στοχ), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Καντουρί (71’ Εσίτι), Μαουρίσιο, Ροντρίγκο (78’ Βιεϊρίνια), Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ (71’ Άκπομ), Τζόλης (64’ Λημνιός), Σφιντέρσκι.

Άρης (Μίχαελ Ενινγκ): Κουέστα, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπακούτσης, Σάσα, Ματίγια, Μαρτίνες, Γκάμα, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος (94’ Τσαγκαλίδης).