Δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού 13-9 τη Σπαντάου

Τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις του μέχρι τώρα στον Α’ Όμιλο του Champions League  του πόλο πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 13-9 της Σπαντάου στην Όστια κι έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, το final-8.

Αύριο, οι πρωταθλητές Ελλάδος θα τεθούν αντιμέτωποι με την Γιουγκ στην τρίτη αγωνιστική, που όμοια και αυτή έχει κατακτήσει δύο νίκες μέχρι τώρα.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο ματς. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Γερμανούς, και χρειάστηκε να βελτιωθεί τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά για να αντιδράσει. Παίρνοντας και γκολ στον παίκτη παραπάνω οι ερυθρόλευκοι τελικά ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου σε 3-3.

Η άνοδος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Εκεί πήρε το προβάδισμα με τον Μουρίκη, αρχίζοντας σιγά – σιγά να βρίσκει τρόπους πιο εύκολα να απειλεί την εστία της γερμανικής ομάδας και να σκοράρει. Η διαφορά των τερμάτων ανέβηκε στα τέσσερα, με το σκορ να είναι στο ημίχρονο 8-4 υπέρ του.

Στο επόμενο 8λεπτο ο Ολυμπιακός έπεσε επιθετικά αλλά η αμυντική του συμπεριφορά εξακολούθησε να είναι καλή. Διατήρησε το προβάδισμα, το οποίο αύξησε στα πέντε γκολ με ένα δυνατό σουτ του Πρέκα. Ωστόσο ο Κολόντ μείωσε σε 10-6 στο τέλος του οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Σπαντάου προσπάθησε να φέρει τα πάνω – κάτω. Μείωσε σε 10-8 με δύο γρήγορα τέρματα και έδειξε πείσμα για να συνεχίσει. Ωστόσο, η επιθετική αφύπνιση των παικτών του Ολυμπιακού περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος έβαλε τέλος στο ματς.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-5, 2-2, 3-3.

Σπαντάου: Ρέστοβιτς 3, Ζούενγκλινγκ 1, Κολόντ 4, Ντέντοβιτς 1.

Ολυμπιακός: Αργυρόπουλος 3, Ίρβινγκ 2, Γενηδουνιάς 1, Μουρίκης 1, Δερβίσης 1, Καπότσης 2, Κάκαρης 1, Σκουμπάκης 1, Πρέκας 1.