«Διαστημική» η Σάκκαρη, αποθεώθηκε στο Τατόι

Στην πρώτη εμφάνισή της στο ελληνικό κοινό μετά από τρία χρόνια, η Μαρία Σάκκαρη υπήρξε σαρωτική και αποζημίωσε τον κόσμο που πήγε στο Τατόι να την δει και καταχειροκροτήθηκε.

Τελευταία φορά που είχε αγωνιστεί στην Ελλάδα ήταν το 2015 στο Ηράκλειο, και τώρα, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επέστρεψε για τους αγώνες της Εθνικής ομάδας στο 2ο γκρουπ της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup, που διεξάγονται στο Tatoi Club. Αντίπαλος η Αίγυπτος και η Σάκκαρη μετέτρεψε τον δικό της αγώνα σε έναν διαρκή μονόλογο.

Απέναντι στην κορυφαία της αιγυπτιακής ομάδας, την 20χρονη Σάντρα Σαμίρ (νο 397), νίκησε 2-0 χωρίς να χάσει γκέιμ. Το πρώτο σετ το πήρε με 6-0 μέσα σε 29 λεπτά και το δεύτερο σετ πάλι 6-0 μέσα σε 24 λεπτά.

Έτσι η Ελλάδα έκανε το 2-0 απέναντι στην Αίγυπτο, καθώς νωρίτερα είχε προηγηθεί και η νίκη της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου επί της Ντοάν Αμπό Χαμπάγκα με 6-2, 6-3. Θα ακολουθήσει το διπλό ανάμεσα στις δύο ομάδες, ωστόσο η νίκη είναι οριστική υπέρ της Ελλάδας και μαζί και η πρόκριση στα πλέι-οφ, αφού η Αίγυπτος ηττήθηκε χτες και από την Δανία (3-0) και μένει στην 3η θέση του Α΄ ομίλου.