Διασυρμός της Ρόμα στο κύπελλο Ιταλίας και συντριβή 7-1 από τη Φιορεντίνα

Απίστευτος διασυρμός για την Ρόμα. Η συντριβή με 7-1 από την Φιορεντίνα δεν έφερε μόνο τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Coppa Italia αλλά πέρασε στην ιστορία ως η πιο βαριά ήττα των Ρωμαίων στο θεσμό (δεν είχαν δεχτεί ποτέ επτά γκολ) ενώ αυτή ήταν η έκτη φορά στην ιστορία τους που έφυγαν από το γήπεδο έχοντας δεχτεί τόσα τέρματα (η αμέσως προηγούμενη ήταν το 2014 από την Μπάγερν στο Champions League).

Βασικός για τους “βιόλα” ο Κέβιν Μιραλάς που είχε μάλιστα δύο ασίστ στα πρώτα γκολ της ομάδας του που είχαν την υπογραφή του Φεντερίκο Κιέζα ενώ στον αντίποδα ο Κώστας Μανωλάς ήπιε μέχρι τέλους το πικρό ποτήρι της συντριβής (βασικός, έπαιξε ως το φινάλε) στην πιο βαριά ήττα στην επαγγελματική ποδοσφαιρική του καριέρα του (μέχρι πρότινος ήταν το 6-0 του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ στις 20 Μαρτίου 2011, με τον 20χρονο τότε Μανωλα να αγωνίζεται με τη φανέλα του Δικεφάλου).

Το ημίχρονο βρήκε την Φιορεντίνα να προηγείται 3-1 της Ρόμα (είχε να σκοράρει τρία γκολ σε ημίχρονο σε αγώνα Κυπέλλου Ιταλίας από τη σεζον 2014/15), με τη μεγάλη ζημιά για τους Ρωμαίους να έρχεται όμως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπενάσι έκανε το 4-1 στο 66′ για να δώσει τέλος στην υπόθεση πρόκριση και στο 71′ ήρθε η αποβολή του Τζέκο με απευθείας κόκκινη κάρτα (για διαμαρτυρίες) να ξεχαρβαλώσει τους Ρωμαίους, που δέχτηκαν τρία γκολ μέσα σε 15 λεπτά: δύο από τον Σιμεόνε και ένα από τον Κιέζα που έκανε χατ-τρικ.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε την Φιορεντίνα να πανηγυρίζει το ιστορικό 7-1 και να περιμένει στα ημιτελικά του Coppa Italia τη νικήτρια του ζευγαριού Αταλάντα-Γιουβέντους, ενώ στον αντίποδα η Ρόμα καλείται να διαχειριστεί τη νέα κρίση στην οποία βρίσκεται μέσα στη φετινή σεζόν.

Πέρα από τους παίκτες, το πικρό ποτήρι της ταπείνωσης το ήπιαν και αρκετοί οπαδοί της ομάδας, αφού μεταξύ των 22.000 θεατών που βρέθηκαν στις εξέδρες του “Αρτέμιο Φράνκι”, γύρω στους 2.500 ήταν οι φίλοι της Ρόμα.

Αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από τους παίκτες και στο φινάλε ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι (είχε μπει αλλαγή στο 77′) πήρε μαζί του έξι συμπαίκτες του και τους οδήγησε μπροστά από την κερκίδα που φιλοξενούσε τους οπαδούς των “λύκων” για να τους χαιρετήσουν και ουσιαστικά να ζητήσουν συγγνώμη με τον τρόπο αυτό.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν μεταξύ των παικτών που πήγαν στον κόσμο, ενώ οι άλλοι πέντε ήταν οι Φλορέντσι, Κριστάντε, Φάσιο, Σικ και Κολάροβ.

Ήδη έχουν κυκλοφορήσει τα πρώτα σενάρια που θέλουν τον Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο να είναι έτοιμο για… απόλυση και τον Πάουλο Σόουζα να περιμένει στο ακουστικό του.