Διέσυρε τη Βέρντερ η Μάιντς

Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε τη Βέρντερ η Μάιντς και μάλιστα μέσα στη Βρέμη. Με κορυφαίο τον Κουάισον, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, τη συνέτριψε με 5-0 για τη 16η αγωνιστική και την ανάγκασε σε νέα ταπεινωτική ήττα.
Πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν… παγώσει την εξέδρα.

Με τρία γκολ του Κουάισον μέσα σε 38 λεπτά και ένα αυτογκόλ ενδιάμεσα από τον Βελίκοβιτς διαμορφώθηκε το 4-0.
Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίδραση και η Μάιντς έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με τον Ματετά στο 82’.

Μετά τη βαριά ήττα από την Μπάγερν, η Βέρντερ είχε συντριβή και από την ομάδα του Ακίμ Μπιερλόρτσερ και με μόλις μία νίκη στα τελευταία 11 ματς μπαίνει σε μεγάλες βαθμολογικές περιπέτειες.

Αντίθετα η Μάιντς πήρε σημαντική ανάσα καθώς απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις.