Διόρθωσε το λάθος ο Καρέρα, κέρδισε η ΑΕΚ (0-2) τον Παναιτωλικό

Μια διορθωτική κίνηση του Μάσιμο Καρέρα στο ημίχρονο της αναμέτρησης της ΑΕΚ με τον Παναιτωλικό ήταν αρκετή για να δώσει στην Ένωση την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα με 2-0  χάρη στα γκολ του Μάνταλου και του Λιβάγια.

Ο Ιταλός προπονητής παρέταξε την ΑΕΚ με ένα σύστημα 3-5-2 και χωρίς τον Μάνταλο στην αρχική ενδεκάδα με αποτέλεσμα η ομάδα του να μην κάνει ούτε φάση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρέρα  άλλαξε τον σχηματισμό, έριξε τον Μάνταλο στο παιχνίδι  (που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης) και η ΑΕΚ έφυγε από το Αγρίνιο με μια εύκολη νίκη.

Το σκορ άνοιξε ο Λιβάγια στο 68΄  από κόρνερ-ασίστ του Μάνταλου, ενώ στο 87΄ ο αρχηγός της ΑΕΚ  διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H ΑΕΚ είχε ακόμα έναν πρωταγωνιστή. Τον Παναγιώτη Τσιντώτα, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ματσόλα στο 75΄  (από μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι στον Ντίας) κι απέτρεψε την ισοφάριση των γηπεδούχων.

Η νίκη (ήταν η πρώτη στο πρωτάθλημα καθώς η Ένωση έπαιξε τον τελικό με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο πριν από μια βδομάδα) εκτός από τους τρεις βαθμούς επανέφερε την ηρεμία στο στρατόπεδο των «κιτρινόμαυρων» ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα με την Σεντ Γκάλεν για το Europa League.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82΄ Μεντίνα), Τζανακάκης (73΄ Μεντόζα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85΄ Βέργος), Τσιγγάρας (81΄ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81΄ Αριγίμπι)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνιντ (46΄ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (90+2΄ Μπότος), Λιβάγια (90+2΄ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80΄ Λόπες), Ολιβέιρα.