«Διπλό» τετράδας στη Νίκαια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΄έδειξε χαρακτήρα στη Νεάπολη και με ένα γκολ του Αϊτόρ πήρε (0-1) μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τον οδηγεί στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ιωνικό να πιέζει πολύ ψηλά, με σύστημα 5-3-2 για πρώτη φορά στην εφετινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στον αντίπαλο μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ψάχνοντας τους κενούς χώρους προς την εστία του Χουτεσιώτη, αλλά η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 16′ ο Ιωνικός άγγιξε το γκολ, όταν ο Μύγας έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, με την πίεση που του άσκησε η ομάδα της Νίκαιας. Δεν είχαν καθόλου παιχνίδι από τα άκρα και ο Βιγιαφάνιες παρά την αγωνιστική του διάθεση δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε ικανοποιητικό βαθμό στην οργάνωση του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να έχει η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, μία ανούσια κατοχή.

Τελικά βρήκε τη λύση στο 38ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνιες έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Αϊτόρ με απευθείας αριστερό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρίτη ασίστ στο πρωτάθλημα του Βιγιαφάνιες, δεύτερο γκολ του Καταλανού.

Για 11ο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος δέχτηκε γκολ η ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

Τελευταία φορά που κράτησε ανέπαφη την εστία του ήταν στις 23 Οκτωβρίου (Ατρόμητος-Ιωνικός 0-2).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Ντάλσιο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, έπιασε το σουτ ο Άοσμαν, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο πόδι του Χουάνκαρ κι εν συνεχεία στο αριστερό δοκάρι, για να περάσει κόρνερ.Λίγο αργότερα, στο 54΄ απείλησε ο Παναθηναϊκός, όταν ο Βιτάλ πήρε την κάθετη πάσα του Καρλίτος, ο Βραζιλιάνος μπήκε γρήγορα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μύγας με έγκαιρη επέμβαση, απομάκρυνε τον διαγραφόμενο κίνδυνο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε πολύ και είναι χαρακτηριστικό, ότι η επόμενη τελικά προσπάθεια στο παιχνίδι ήταν σχεδόν 20 λεπτά αργότερα όταν ένα σουτ του Κάνιας πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, με τη μπάλα να βρίσκει και σε πόδι συμπαίκτη του.

Με το ισχνό αλλά πολύτιμο 1-0 ο Παναθηναϊκός πήρε την πολύτιμη νίκη, μόλις δεύτερη εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, ενώ στα τελευταία έξι ματς έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ, διαθέτοντας τη 2η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 14 γκολ παθητικό.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (81΄Ματσούκας), Ντάλσιο (81΄Μάναλης), Άοσμαν, Λένις (67΄Κιάκος), Τουράμ (67΄Μάντζης)
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (87΄Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Καρλίτος (66΄Ιωαννίδης), Βιτάλ (66΄Παλάσιος)