Διπρόσωπη η εθνική μπάσκετ έχασε 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ

Διπρόσωπη η Εθνική, κατέρρευσε στα τελευταία 12 λεπτά και έχασε με 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία στο Νιούκαστλ κάνοντας πολύ κακή αρχή στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να οδεύει σε… περίπατο, όταν 18 λεπτά πριν το τέλος έφτασε στο +15 (33-48). Όμως από εκεί και πέρα όλα πήγαν λάθος, σε άμυνα κι επίθεση, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους ξεχώρισαν από την Εθνική. Ο Τέντι Οκερέαφορ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα ηγήθηκε των Βρετανών.

Επόμενο ματς για την Εθνική, την Κυριακή στο Nick Galis Hall της Θεσσαλονίκης απέναντι στη Λευκορωσία (17:00) που νωρίτερα νίκησε με 84-70 την Τουρκία στο άλλο ματς του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69