Δώρο δυο βαθμούς στον ΠΑΟΚ ο Σιδηρόπουλος «καθάρισε» 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 91΄

Πρόωρα ήρθε ο Άγιος Βασίλης στον ΠΑΟΚ. Ο Ροδίτης διαιτητής Σιδηρόπουλος είχε στο σακούλι του δύο βαθμούς δώρο για τον δικέφαλο του βορρά, καθώς του χάρισε τη νίκη 2-1 στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Ο Σιδηρόπουλος και το VAR μέτρησαν το γκολ του Ελ Καντουρί στο 91΄ παρά το οφσάιντ και επιθετικό φάουλ του Τσόλακ στο ξεκίνημα της φάσης. Νωρίτερα ο κολλητός του Κλάτενμπεργκ, είχε αφήσει με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους, δείχνοντας στο 57΄ την κόκκινη κάρτα στον σκόρερ του ΠΑΣ Εραμούσπε.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, που έφτασε τους 18 βαθμούς με την 5η νίκη σε οκτώ αναμετρήσεις και βρίσκεται έναν πίσω από Άρη και Ολυμπιακό, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από το γκολ του Εραμούσπε στο 31’. Ο Σφιντέρσκι ισοφάρισε σε 1-1 στο 52΄ από ασταθή επέμβαση του Χουτεσιώτη σε σουτ του Ζίβκοβιτς, για να μείνει με δέκα ο ΠΑΣ, λόγω αποβολής του σκόρερ του. Ο Γκαρσία που είχε κάνει τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο, έβαλε και τον Τσόλακ για να γυρίσει το σύστημα σε 3-5-2 και να πάρει τη νίκη με το γυριστό του Ελ Καντουρί στο φινάλε. Ο Τσόλακ που κάνει την κεφαλιά πάσα στον Ελ Καντουρί, κάνει φάουλ στον Πρίσμαν για να ξεμαρκαριστεί ενώ φαίνεται πως είναι εκτεθειμένος, σε θέση οφσάιντ! O Σιδηρόπουλος και η παρέα του στο VAR, Σκουλάς και Σπυρόπουλος αποφάνθηκαν… γκολ.

Η αποβολή του σκόρερ  Ερασμούσπε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Μπίσεσβαρ, άφησε τον ΠΑΣ με δέκα παίκτες από το 57’ και διαφοροποίησε τις ισορροπίες στο χορτάρι.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πολιορκεί την άμυνα των φιλοξενούμενων αγγίζοντας το 2-1 με τον Τζόλη, αλλά το σουτ του νεαρού επιθετικού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Χουτεσιώτη (59’).

Με την άμμο να αδειάζει στην κλεψύδρα ο Γκαρσία έριξε στον αγώνα και τον Τσόλακ, γύρισε το σύστημα σε 3-5-2 και έψαξε το δεύτερο γκολ απέναντι σε μια πολυπρόσωπη άμυνα.

Ο Σφιντέρσκι στο 86’ «τυφλώθηκε» από τους προβολείς, ναι έγινε και αυτό, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 2-1, το οποίο πέτυχε με γυριστό σουτ ο Ελ Καντουρί στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λυτρώνοντας τους «ασπρόμαυρους».

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς Ζ., Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76΄Τσόλακ), Εσίτι (46΄Τζόλης), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς Α., Μουργκ (46΄Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια (46΄Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης (80΄Λώλης), Παμλίδης, Λεό (63΄Ντομίνγκεθ), Κρίζμαν (25΄ Ελευθεριάδης)