«Δώρο» Πέλκα στον Ολυμπιακό ένα χαμένο πέναλτι (video)

Την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας της βραδιάς έχασε ο Δημήτρης Πέλκας στη Φρανκφούρτη… Ο Έλληνας διεθνής κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις και ανέλαβε την εκτέλεση του, όμως αστόχησε και το 1-1 ανάμεσα στην Άιντραχτ και στη Φενέρμπαχτσε διατηρήθηκε ως τελικό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που δίνει πρωτιά στον Ολυμπιακό στην βαθμολογία του ομίλου στο Europa League.

H Φενέρμπαχτσε ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ στο 10′, με τον Μεσούτ Οζίλ. Ο Γερμανός στην υπηκοότητα ποδοσφαιριστής επέστρεψε και μόλις στο 10′ με κοντινό πλασέ, μετά από απόκρουση του γκολκίπερ, σκόραρε.

Η Άιντραχτ ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Λαμέρς. Ο επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής και με σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα.

Ο Πέλκας κέρδισε το πέναλτι στο 90′ από μαρκάρισμα του Τραπ, το εκτέλεσε και αφού στο έχασε, στο ριμπάουντ ο Μπερίσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ. Όμως, το VAR είδε ότι παίκτης της Φενέρ έκανε φάουλ στην προσπάθεια του να ξεμαρκαριστεί.