Δυο γκολ ο «νέος Κριστιάνο» Έρλινγκ Χάαλαντ, στους «8» η Ντόρτμουντ (video)

Η Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη (2-2) με τη Σεβίλλη στη ρεβάνς για τη φάση των «16» του Champions League, αλλά χάρη στο 3-2 του πρώτου ματς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League.

Ο φοβερός και τρομερός Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε και τα δύο γκολ της Ντόρτμουντ και έγραψε ιστορία καθώς έφτασε γρηγορότερα από κάθε άλλον τα 20 γκολ (σε 14 ματς) στη διοργάνωση.

Η Σεβίλλη το πάλεψε ως το τέλος, «άγγιξε» την πρόκριση στις καθυστερήσεις αλλά οι Βεστφαλοί πανηγύρισαν την πρόκριση.

Καλύτερη η Σεβίλλη στο πρώτο μέρος, σκόραρε κόντρα στη ροή του ματς η Ντόρτμουντ

Οι Ανδαλουσιανοί πατούσαν καλύτερα από τα πρώτα λεπτά, πήραν αμέσως την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν στο 3′ με τον Οκάμπος, ενώ στο 18′ ο Σούσο επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία.

Η Σεβίλλη άγγιξε το 60% στην κατοχή της μπάλας, πίεζε ασφυκτικά και παρότι είχε καταφέρει να κλείσει καλά τον Χάαλαντ, αυτός ήταν που της έκανε τη ζημιά στο 35′.

Στην πρώτη της ευκαιρία και κόντρα στη ροή του ματς, η Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μπάλα στην άμυνα, ο Ρόις σέρβιρε στον Χάαλαντ και ο Νορβηγός έκανε το 1-0.

Ο Χάαλαντ συνέχισε… το σόου του, «άγγιξε» την πρόκριση στις καθυστερήσεις η Σεβίλλη

Η ομάδα του Τέρζιτς μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος, απείλησε στο 46′ με το σουτ του Αζάρ μέσα από την περιοχή να φεύγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μπόνο.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα απίθανο εξάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ. Ο Νορβηγός με τρομερή ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε στην άμυνα της Σεβίλλης και από δύσκολη θέση κατάφερε να σκοράρει στο 48′. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής έδωσε πέναλτι μετά από χρήση του VAR που έδειξε μαρκάρισμα του Κουντέ στην περιοχή.

Ο Μπόνο απέκρουσε την εκτέλεση του Χάαλαντ, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη του πέναλτι καθώς ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης είχε κινηθεί από τη θέση του. Τη δεύτερη φορά ο Χάαλαντ ευστόχησε κάνοντας το 2-0 στο 54′, με τον Νορβηγό να… προκαλεί με τον πανηγυρισμό του μπροστά στον Μπόνο και οι παίκτες της Σεβίλλης να πέφτουν πάνω του.

Ο τρομερός Νορβηγός πέτυχε το 10ο τέρμα του στη φετινή διοργάνωση και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Ντόρτμουντ που βάζει δύο γκολ σε τέσσερα διαδοχικά ματς του Champions League.

Η Σεβίλλη έβγαλε αντίδραση, απείλησε με τους Οκάμπος (59′), Γκόμες (64′) και Όσκαρ (67) και στο 68′ κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Τσαν στον Ντε Γιονγκ. Ο Εν Νεσιρί εκτέλεσε εύστοχα μειώνοντας σε 2-1 για την ομάδα του Λοπετέγκι.

Η Ντόρτμουντ απείλησε δις με τον Νταχούντ (84′, 88′) αλλά ο Μπόνο κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πίεζαν ασφυκτικά στα τελευταία λεπτά και έφτασαν στο 2-2 με τον Εν Νεσίρι στο 90+2′.

Οι Ανδαλουσιανοί «άγγιξαν» την επική πρόκριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ράκιτιτς να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν κατάφερε να σουτάρει και έτσι οι παίκτες της Ντόρτμουντ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για την πρόκρισή τους στους «8» της διοργάνωσης.

Ντόρτμουντ: Χιτς, Μόρεϊ (95’Μενιέ), Τσαν, Χούμελς, Σουλτς (89’Ζαγκαντού), Ντιλέινι, Νταούντ, Μπέλινγκχαμ, Αζάρ (67’Πάσλακ), Ρόις, Χάαλαντ

Σεβίλλη: Μπόνο, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Νάβας, Φερνάντο (85’Ράκιτιτς), Χορδάν (60’Πάπου Γκόμες), Όσκαρ Ροντρίγκες (79’Όλιβερ Τόρες), Σούσο (85’Μουνίρ), Οκάμπος (60’Ντε Γιόνγκ), Εν Νεσιρί.