Δύο στα δύο η Εθνική Εφήβων, 76-67 την Κροατία

Τη δεύτερη νίκη σε τρεις αγώνες σημείωσε η εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που φιλοξενείται στην Λετονία. Επικράτησε 76-67 της Κροατίας και με θετικό πρόσημο (2-1) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην α΄ φάση της διοργάνωσης. Ο αντίπαλός της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα γίνει γνωστός αργότερα απόψε. Η ομάδα του Γιώργου Βλασόπουλου προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και, παρά την αντίδραση των Κροατών στο δεύτερο, κατάφερε -με περίσσεια ψυχραιμία στην τέταρτη περίοδο- να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Αντζούλοβιτς): Ερσλαν 10, Μάντσερ 13 (3), Παλοκάι 6, Ρούντζιτς 2, Βούιτσιτς 15 (3), Τσουμπρίλο 3 (1), Γιάνκοβιτς, Πλάνινιτς 7, Σάμανιτς 11.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 16 (2), Γάργαλης 4, Ρογκαβόπουλος 13 (1), Σανδραμάνης 10, Τσουμάνης 11, Χατζηδάκης 2, Χουγκάζ 6, Κουρτίδης 10 (2), Τσιρογιάννης 2, Βουλγαρόπουλος 2.