Δύσκολα η Γρανάδα 2-1 την Ομόνοια

Η Γρανάδα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της Ομόνοιας με 2-1 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής με 10 βαθμούς, ενώ βρίσκεται στο +4 από την Αιντχόφεν.

Η ισπανική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτού, με τους Κύπριους να προσπαθούν να… χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, οι οποίες ήταν λίγες στο πρώτο μέρος.

Η Γρανάδα πίεσε από την αρχή και δικαιώθηκε μιας και στο 8ο λεπτό ο Λουίς Σουάρες έκανε το 1-0 και το άγχος απομακρύνθηκε για τους γηπεδούχους που συνέχισαν να έχουν την κυριαρχία μέσα στο γήπεδο. Η Ομόνοια περίμενε την κατάλληλη στιγμή και αυτή ήρθε στο 60ο λεπτό με τον Έρνεστ Ασάντε να σκοράρει και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η Γρανάδα έδειξε να… χάνει την συγκέντρωση της αλλά πολύ γρήγορα μπήκε στην θέση του οδηγού, μιας και πίεσε την Ομόνοια, η οποία δεν άντεξε περισσότερο από 13 λεπτά. Ήταν στο 73ο λεπτό όταν ο Σόρο έκανε το 2-1 και έβαλε και πάλι μπροστά την Γρανάδα. Οι Κύπριοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να προωθηθούν αλλά η Γρανάδα ήταν ανώτερη και κράτησε την νίκη ως το τέλος του αγώνα.

Μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο group E του Europa League, ο Δικέφαλος είναι τρίτος, αλλά η πρόκριση παραμένει ανοικτή.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γρανάδα 10 (6-2)
  2. Αϊντχόφεν 6 (7-9)
  3. ΠΑΟΚ 5 (7-5)
  4. Ομόνοια 1 (3-7)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ 3-2 (20′ Γκάπκο, 51′ Μαντουάκε 53′ Μάλεν/4′ Βαρέλα, 14′ Τζόλης)

Γρανάδα – Ομόνοια 2-1 (8′ Σουάρες, 73′ Σόρο / 59′ Ασαντέ)