Δύσκολες προκρίσεις για Μίλαν και Τότεναμ στα πλέι οφ του Europa League

Τα φαβορί, επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους και πέρασαν στα πλέι οφ του Europa League.

Η Μίλαν, η οποία αγωνίστηκε χωρίς το μεγάλο της αστέρι, Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς, ο οποίος προσβλήθηκε από κορωνοϊό, νίκησε 3-2 τη Μπόντο Γκλιμτ στο «Σαν Σίρο» και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν στο 15’ με τον Γιούνκερ, όμως, ένα λεπτό αργότερα, οι «ροσονέρι» ισοφάρισαν με τον Τσαλχάνογλου. Στο 32’ ο Κολόμπο έκανε το 2-1 για τους Ιταλούς, που έφτασαν στην ανατροπή, ενώ ο Τσαλχάνογλου στο 50’ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 55’ με το γκολ του Χάουγκε, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Η Τότεναμ, ξεπέρασε το εμπόδιο της Σκεντίγια, επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας. Οι «σπερς» προηγήθηκαν στο 5’ με τον Λαμέλα, αλλά δεν «κλείδωσαν» το ματς και ισοφαρίστηκαν στο 55’ από τον Νάφιου. Παρ’ όλα αυτά δεν αγχώθηκαν και με δύο γκολ των Σον (70’) και Κέιν (79’) πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Ζορίστηκε, αλλά πήρε το εισιτήριο και η Βόλφσμπουργκ, η οποία επικράτησε 2-0 της Ντέσνα, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ, με το οποίο «κλείδωσε» το ματς, στα τελευταία λεπτά. Η γερμανική ομάδα θα βρει στο δρόμο της την ΑΕΚ, την οποία θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ.

Στα… σχοινιά βρέθηκε η Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα, ο οποίος βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, αλλά με γκολ του Ελιουνούσι στο 90’, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Ρίγα στην πρωτεύουσα της Λετονίας και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το ευρωπαϊκό της ταξίδι συνεχίζει η Ρόζενμποργκ, η οποία νίκησε 1-0 την Αλάνιασπορ των Μπακασέτα, Τζαβέλα και Σιώπη (οι δύο πρώτοι αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το 90άλεπτο). Οι Νορβηγοί έπαιζαν από το 66’ με δέκα παίκτες και το ματς ολοκληρώθηκε με αποβολή από πλευράς Τούρκων.

Το μεγαλύτερο σκορ της βραδιάς πέτυχε η αυστριακή ΛΑΣΚ, η οποία συνέτριψε την Ντουνάισκα Στρέντα, ενώ εντυπωσιακή ήταν και η Κλάκσβικ από τα Νησιά Φερόε, η οποία επιβλήθηκε με σκορ 6-1 της Ντιναμό Τιφλίδας. Με πεντάρες προκρίθηκαν στην επόμενη φάση η Αϊντχόφεν (5-1 τη Μούρα) και η Μάλμε (5-0 τη Λοκομοτίβ Ζάγκρεμπ).

Η Κύπρος συνεχίζει στη διοργάνωση μόνο με τον ΑΠΟΕΛ, που έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της βοσνιακής Ζρίνσκι με 4-2 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 2-2. Εκτός συνέχειας έμεινε η Ανόρθωση, η οποία ηττήθηκε 3-2 στην Ελβετία από τη Βασιλεία, όπως συνέβη και μια μέρα νωρίτερα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, που γνώρισε τη συντριβή με 5-0 από τη Λεχ Πόζναν.