Έχασε 1-0 η Ρεάλ στην Μόσχα

«Πάγωσε» στη Μόσχα η Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα» γνώρισε την ήττα  1-0 από την ΤΣΣΚΑ για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Champions League, ο οποίος «παίρνει φωτιά». «Χρυσός» σκόρερ της ρωσικής ομάδας, που ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 4 βαθμούς ήταν ο Βλάσιτς (2’). Η ισπανική ομάδα, που είχε δύο δοκάρια με τους Κασεμίρο (28’) και Μπενζεμά (40’), δεν σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 29 παιχνίδια και συγκεκριμένα από τις 26 Απριλίου 2016 και το 0-0 με τη Μάντσεστερ Σίτι στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η ρωσική ομάδα ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής των Ακινφέεφ και Αχμέτοφ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πεντάρα η Ρόμα

Είχε να σκοράρει από τις 19 Αυγούστου και την πρεμιέρα της Ρόμα στη Serie A. Στα επόμενα έξι παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Champions League, έμεινε… άσφαιρος. Κάπου θα ξεσπούσε. Ο Έντιν Ντζέκο πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τους «τζιαλορόσι» στην εντυπωσιακή νίκη με σκορ 5-0 επί της Βικτόρια Πλζεν, που ήταν η πρώτη στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη. Οι Τσέχοι έμειναν στην τελευταία θέση με έναν βαθμό, που πήραν απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Ρόμα, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ντζέκο. Ο Βόσνιος επιθετικός «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ των παικτών της Πλζεν, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-0. Οι «τζιαλορόσι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με πιο σημαντική αυτή στο 22’, όταν ο Κλάιφερτ δεν μπόρεσε να σπρώξει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως, στο 40’, ο Ντζέκο μετά από σέντρα του Ουντέρ, κατέβασε τη μπάλα και με σουτ, έκανε το 2-0.

Η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων ήταν μεγάλη και στο 64’, η Ρόμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της. Ο Ουντέρ πήρε τη διαγώνια πάσα του Πελεγκρίνι και με ψύχραιμο πλασέ, διαμόρφωσε το 3-0. Η Πλζεν δεν μπορούσε να κρατήσει καν τη μπάλα και στο 73’ ήρθε και το τέταρτο γκολ από τον Κλάιφερτ. Ο Ουντέρ έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των Τσέχων να αποκρούει ασταθώς και ο Ολλανδός που ακολουθούσε τη φάση, με κοντινό πλασέ έκανε το 4-0. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντζέκο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.