Έχασε 11-10 η εθνική πόλο απ’ την Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία

Η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών, έχασε 11-10 από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης. Πλέον, στρέφει την προσοχή της στον μικρό τελικό της Κυριακής (15:30), κόντρα στην ομάδα που θα αποκλειστεί από το ζευγάρι Ισπανία-Κροατία.

Κορυφαίος για τους Ιταλούς στην αναμέτρηση ο τερματοφύλακάς τους, Ντε Λούνγκο, ο οποίος με κρίσιμες επεμβάσεις δεν επέτρεψε στην Εθνική μας να σκοράρει καθοριστικά γκολ. Πρώτοι σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» οι Γενηδουνιάς, Καλογερόπουλος και Βλαχόπουλος, οι οποίοι σκόραραν από δύο γκολ.

Νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του ημιτελικού, έδιναν μεγαλύτερη βάση στην άμυνά τους. Η Ιταλία πήρε το προβάδισμα με τον Ντόλτσε και η Εθνική μας ισοφάρισε άμεσα με τον Καλογερόπουλο, πριν οι Ιταλοί πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, με δύο γκολ των Κανέλα και Γκράτα. Ο Βλαχόπουλος μείωσε σε 3-2, πριν ο Μπρούνι διαμορφώσει το 4-2 του πρώτου οκταλέπτου.

Η Εθνική μας «έδεσε» την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο και με γκολ των Βλαχόπουλου και Φουντούλη ισοφάρισε σε 4-4, με τους Ιταλούς να βρίσκουν απάντηση και να εκμεταλλεύονται τις επιθέσεις τους με παίκτη παραπάνω, παίρνοντας προβάδισμα με 6-4, ενώ ο Νικολαΐδης έκανε από κοντά το 6-5 του δεύτερου οκταλέπτου.

Με έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, σκόραραν από ένα γκολ και οι Ιταλοί ήταν εκείνοι που διατήρησαν το προβάδισμά τους (7-6). Στην «τελική ευθεία» του ματς οι Ιταλοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα τριών γκολ (9-6), πριν η Εθνική μας βρει απαντήσεις και μειώσει αρχικά σε 9-8 με τον Καλογερόπουλο και στη συνέχεια σε 10-9 με τον Γενηδουνιά. Ο Ντι Φούλβιο σκόραρε το καθοριστικό γκολ για το 11-9 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, πριν διαμορφώσει το τελικό 11-10 με πέναλτι ο Βλαχόπουλος, στα τελευταία διαδικαστικά δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 6-5, 7-6, 11-10

Ιταλία: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Νταμόντε, Γκράτα 1, Φοντέλι, Κανέλα 1, Μαρτζιάλι, Ετσενίκε, Πρεσιούτι 2, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 1, Ντόλτσε 2, Νικόσια

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.