Έχασε στο ντέρμπι 1-0 η Αλ Νασρ του Ρονάλντο από την Αλ Ιτιχάντ που πάτησε κορυφή

Σε κακό… δαίμονα για τον Κριστιάνο Ρονάλντο και την Αλ Νασρ τείνει να εξελιχθεί η Αλ Ιτιχάντ, καθώς μετά το Σούπερ Καπ, επικράτησε 1-0 της ομάδας του Πορτογάλου και για το πρωτάθλημα, προσπερνώντας την μάλιστα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

«Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους που πλέον βρίσκονται ένα βαθμό πάνω από την Αλ Νασρ, οδηγώντας την κούρσα του πρωταθλήματος Σαουδικής Αραβίας, ο 32χρονος Βραζιλιάνος Ρομαρίνιο που στο 80΄έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ενδεικτικός της σπουδαιότητας της αναμέτρησης για την 20η αγωνιστική ήταν και ο ορισμός του Ισπανού διαιτητή Ματέου Λαόθ. Η Αλ Νασρ που εντός του 2023 ήταν αήττητη στο πρωτάθλημα παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας στην άκρη του μυαλού της, ότι και με ενδεχόμενη ισοπαλία θα παρέμενε στην κορυφή και σε απόσταση 2 πόντων από την αντίπαλο της.

Η Αλ Ιτιχάντ ήταν εκείνη που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μεγαλύτερη διάθεση να κυριαρχήσει και να πετύχει πρώτη κάποιο γκολ. Μετά από ένα πολύ ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που δεν υπήρξαν πολλές αξιόλογες στιγμές, η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο κατάφερε τελικά να βρει το γκολ στο 80΄ λεπτό με τον Ρομαρίνιο.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Αλ Νασρ έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης που ταυτόχρονα θα την διατηρούσε και στην πρώτη θέση της κατάταξης χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το πετύχει.

Πλέον και με 10 αγωνιστικές να απομένουν η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο καλείται να κυνηγήσει την Αλ Ιτιχάντ.