Έχασε την ευκαιρία η Λαμία να πάρει τρεις βαθμούς καθώς ο Βόλος ισοφάρισε στο 85′ σε 1-1

Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τρεις βαθμούς η Λαμία καθώς δέχθηκε την ισοφάριση 1-1 απ’ τον Βόλο στο 85΄ της αναμέτρησης του Πανθεσσαλικού σταδίου. Η ομάδα της Φθιώτιδας προηγήθηκε με τον Τσιλούλη (38΄) ωστόσο ο Βόλος «απάντησε» με τον Κούτσια (85΄) στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής.

Το ματς είχε χαρακτήρα τελικού για την Λαμία, με την ομάδα της Φθιώτιδας να επισκέπτεται ως ουραγός το Πανθεσσαλικό και να «καίγεται» για βαθμούς, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος. Στην αντίπερα όχθη, ο γηπεδούχος Βόλος ήθελε να κάνει ένα ακόμα βήμα για την εδραίωση στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας και την είσοδο στα play offs.

Η Λαμία του Λεωνίδα Βόκολου έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο 45λεπτο να παίξει επιθετικά, να απειλήσει την αντίπαλη εστία και να «φλερτάρει» με το γκολ.

Μόλις στο 5΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασική ευκαιρία για γκολ, όταν έπειτα από σέντρα του Μαρτίνεθ και γύρισμα της μπάλας του Βέργου με την πλάτη, ο Ασκόφσκι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι κι εξ επαφής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Λαμία απείλησε σε άλλες τρεις περιπτώσεις με τους Μαρτίνεθ (10΄), Τζανδάρη (24΄), Βέργο (29΄) με τον Βόλο να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο, να μην βγάζει συνεργασίες και να μην απειλεί.

Η υπεροχή της Λαμίας καρποφόρησε στο 38΄. Ο Πιρές έκανε αβίαστο λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Τσιλούλης έκλεψε την μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Κλέιμαν (0-1).

Στο ίδιο τέμπο κυλούσε το ματς και στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου με τη Λαμία να΄ χει τον… πρώτο λόγο. Σταδιακά ο Βόλος άρχισε να ισορροπεί το ματς χωρίς όμως να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Γκαραβέλη.

Στο 85΄μετά από λάθος του Αμπάντα ο Κούτσιας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι ισοφάρισε (1-1) σε ένα από τα τελευταία του παιχνίδια στη Super League δεδομένου πως ετοιμάζει βαλίτσες για τις ΗΠΑ και το MLS.

Με τον ένα βαθμό που έριξε στο σακούλι η Λαμία έφτασε τους 13, όσους έχει και ο Λεβαδειακός (με ένα ματς λιγότερο) και βρίσκεται στο -2 από τον Ιωνικό (15β.)

Ο Βόλος έφτασε τους 36 βαθμούς βρίσκεται στο +8 από τον έβδομο Ατρόμητο.

Ο διαιτητής Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας) έδειξε κόκκινη κάρτα στον Άλχο (δεύτερη κίτρινη) στις καθυστερήσεις.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (46΄Ταχάτος), Τσοκάνης (72΄Μεθκίδα), Γκάγκι, Ντέλετιτς (77΄Καρτάλης), Πιρές (46΄Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος (89΄Κάτσε), Κούτσιας, Κορνέζο, Τζανδάρη.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Ασκόφσκι (72΄Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (82΄Παπαδόπουλος), Νούνιες (66΄Μανούσος), Τσιλούλης (66΄Σλίβκα), Βέργος (72΄Μεντίνα).