Έχασε την ευκαιρία ν’ αρπάξει τον τίτλο ο Παναθηναϊκός 1-1 με τον ΠΑΟΚ

Δυο αγωνιστικές πριν το τέλος το «τριφύλλι» διατηρεί το προβάδισμα στην ισοβαθμία

Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία ν’ αρπάξει τον τίτλο ο Παναθηναϊκός στη Λεωφόρο καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) απέναντι στον ΠΑΟΚ δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα στο έτερο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό, διατηρεί τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της βαθμολογίας και ως εκ τούτου εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Το γκολ του Μαντσίνι στο 9’ δεν αποδείχθηκε αρκετό στο τριφύλλι, καθώς ο Τόμας πάγωσε την κατάμεστη Λεωφόρο στο 60’ ισοφαρίζοντας, ενώ στο 84’ αποβλήθηκε ο Σένκεφελντ υποχρεώνοντας τους πράσινους να παίξουν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά.
Οι δύο μονομάχοι του πρωταθλήματος έχουν από 77 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ παρέμεινε τέταρτος και στο -3 από τον Ολυμπιακό.
Οι γηπεδούχοι ήθελαν ένα γκολ νωρίς και το βρήκαν πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9’, ο Μαντσίνι εκμεταλλεύτηκε το κακό ελεύθερο του Κοτάρσκι και βρήκε τον Σπόραρ, που βγήκε τετ α τετ αλλά βρέθηκε στο έδαφος υπό την πίεση του αμυντικού. Παρ’ όλα αυτά, ενώ ήταν πεσμένος, κατάφερε να στρώσει στον Αργεντινό που είχε ακολουθήσει και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 1-0!
Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τις γραμμές τους και απείλησαν με άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα μετά από κόρνερ στο 14’, με τον Πορτογάλο να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό πόδι στη συνέχεια και τελικά να αποχωρεί στο 28’.
Μια κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 36’ ήταν παντελώς άστοχη, με το ματς να… ανάβει στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους.
Στο 39’, ο Ρ. Σοάρες βρήκε από τα αριστερά τον Τόμας αλλά εκείνος είδε τον Μπρινιόλι να σταματά την εξ επαφής προσπάθειά του, ενώ στο 45’ ήταν η σειρά του Κοτάρσκι να δείξει την κλάση του, σταματώντας τον Μπερνάρ από κοντά μετά από έξοχη πάσα του Ιωαννίδη.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μακρινό σουτ του Τσόκαϊ (51’) που σταμάτησε εύκολα ο Κροάτης, με τον Σπόραρ να στέλνει την μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα δύο λεπτά αργότερα.
Στο 60’ όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση, με τον Τόμας να κουβαλά την μπάλα έξω από την περιοχή και να νικά από κοντά τον Μπρινιόλι, στέλνοντάς τη δοκάρι και μέσα!
Κάπου εκεί το ματς… πήρε φωτιά, με τον Μπερνάρ να ηττάται σε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι (62’) και ελάχιστα αργότερα να έχει εκτέλεση φάουλ που βρήκε στο τείχος και ανάγκασε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ σε μια μυθική επέμβαση!
Ο Μπρινιόλι ήταν εκεί για να σταματήσει το σουτ του Ζίβκοβιτς στο 70’, δέκα λεπτά πριν το οριζόντιο δοκάρι σταματήσει το τρομερό σουτ του Μαντσίνι.
Στο 84’ ήρθε αλλαγή στις ισορροπίες, καθώς ο Σένκεφελντ έχασε την μπάλα στην άμυνα και στην προσπάθειά του να σταματήσει τον Τόμας τον χτύπησε στο κεφάλι με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του αγώνα.
Δεν αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες ο Πόσον. Ο Άγγλος διαιτητής σωστά άφησε το παιχνίδι να εξελιχτεί μετά το κολλημένο χέρι του Κώτσιρα στο 13ο λεπτό, ενώ στο 84’ αποφάσισε άμεσα να αποβάλλει τον Σένκεφελντ μετά το υψωμένο πόδι που βρήκε τον Τόμας.
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσόκαϊ (86’ Μάγκνουσον), Τσέριν, Μπερνάρ (74’ Κλέινχεϊσλερ), Μαντσίνι (86’ Παλάσιος), Ιωαννίδης, Σπόραρ (62’ Ρούμπεν)
ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (82’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες. Ντάντας (71’ Σβαμπ), Φ. Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (82’ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (28’ Τόμας)