Έχασε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός που λύγισε 2-1 από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο

Ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία ν’ αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στους «16» του Europa League απέναντι στην Αταλάντα. Αν και βρέθηκε να προηγείται 0-1 με γκολάρα του Τικίνιο στο πρώτο ημίχρονο, γνώρισε την ήττα 2-1, καθώς πλήρωσε τα κενά του στην άμυνα.

Πλέον η ομάδα του Πειραιά κυνηγάει απλή νίκη στη ρεβάνς για να στείλει το ματς στην παράταση, ή νίκη με διαφορά δύο τερμάτων για να πάρει την πρόκριση. Βολεύεται με δύο αποτελέσματα (ισοπαλία ή νίκη) η ιταλική ομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός όχι μόνο προηγήθηκε στο Μπέργκαμο, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με τον Ονιεκούρου, κρατώντας την Αταλάντα στο ματς. Ο Γκασπερίνι με διπλή αλλαγή στο ημίχρονο άλλαξε τον… ρου του αγώνα, οι «μπεργκαμάσκι» εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα και με δύο γκολ του στόπερ (!) Τζιμσίτι έφεραν «τούμπα» το σκορ (2-1).

Το πρώτο τέταρτο του ματς ανήκε στην Αταλάντα, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτιαξε δύο καλές φάσεις. Πρώτα στο 8’ ο Μουριέλ από καλή θέση μέσα από την περιοχή δεν βρήκε εστία και έξι λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Πάσαλιτς πέρασε παράλληλα από την εστία, αφού κανένας συμπαίκτης δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στο καπάκι ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πρώτη του ταχύτατη κόντρα. Μετά από κλέψιμο στον άξονα, ο Μασούρας έσπασε στον Τικίνιο, ο οποίος με φοβερό σουτ από τα 20 και πλέον μέτρα εκτέλεσε τον Μούσο για το 0-1 στο 16ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός είχε βρει το γρήγορο γκολ και πήρε κεφάλι στο σκορ, δίνοντας στη συνέχεια μπάλα και χώρο στην Αταλάντα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλά οχυρωμένοι πίσω από την μπάλα, το τρικ του Μαρτίνς με τον Αγκιμπού στο πλάι του Εμβιλά είχε βγει αφού η ομάδα του είχε ένταση στο παιχνίδι της, αλλά ήταν αρκετές οι φορές που τα χαλούσαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου με κακές επιλογές παρότι έβγαιναν μπροστά με προϋποθέσεις. Όπως ακριβώς έκανε ο Ονιεκούρου στο 34ο λεπτό αλλά ο Νιγηριανός έκανε κάκιστο τελείωμα, χάνοντας την ευκαιρία να γράψει το 0-2 για τους πρωταθλητές Ελλάδας!

Ο Μαρτίνς είχε διαβάσει άψογα την Αταλάντα, της είχε κόψει το κάθετο ποδόσφαιρο αλλά οι ποιοτικοί «μπεργκαμάσκι» βρήκαν άλλο, ασυνήθιστο γι’ αυτούς, τρόπο να απειλήσουν την εστία του Βατσλίκ. Με αρκετές πλαγιοκοπήσεις, τον Μουριέλ να είναι αρκετά μόνος του στην επίθεση και τους Πεσίνα, Πάσαλιτς να μπερδεύονται αρκετά στο γήπεδο και να… χάνουν τους ρόλους και τις θέσεις τους. Αρκετά γεμίσματα, κάτι πρωτοφανές για την Αταλάντα, και εκτελέσεις κόρνερ, με τους παίκτες του Γκασπερίνι να αγχώνουν τους Πειραιώτες αλλά να μην βρίσκουν την ισοφάριση ως το φινάλε του ημιχρόνου, αφού το τέρμα του Πεσίνα στο 45’+1’ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Ο Γκασπερίνι έβγαλε τον Πεσίνα που… κουτουλούσε με τον Πάσαλιτς αλλά και τον στατικό Μουριέλ. Στις θέσεις τους οι Κουπμάινερς και Μπογκά, οι οποίοι μεταμόρφωσαν την Αταλάντα. Οι «μπεργκαμάσκι» κυριαρχούσαν στο γήπεδο και απειλούσαν διαρκώς, ο Μπογκά έκανε πιο κινητική επιθετικά την ομάδα του και ο Ιβοριανός απείλησε στο 50’ αλλά ο Βατσλίκ έβγαλε το πλασέ του. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα, ο Ολυμπιακός έδωσε υπερβολικά πολλούς χώρους και κόρνερ, πληρώνοντας δύο στιγμές αδράνειας, με τον στόπερ της Αταλάντα, Τζιμσίτι, σε διαδοχικές προωθήσεις του να σκοράρει. Πρώτα, στο 61’ με καρφωτή κεφαλιά για την ισοφάριση και δύο λεπτά αργότερα με κοντινό σουτ για το 2-1.

Η Αταλάντα είχε κάνει τη δουλειά της και ο Ολυμπιακός πλέον κυνηγούσε το σκορ. Ο Μαρτίνς έριξε τον Μαντί Καμαρά στη θέση του Μασούρα με σκοπό να ενισχύσει την ομάδα του στον άξονα, αλλά και τον Ελ Αραμπί στη θέση του Τικίνιο ώστε να φρεσκάρει επιθετικά τους «ερυθρόλευκους». Και λίγο έλειψε οι Πειραιώτες να φτάσουν στην ισοφάριση (77’) από την υπέροχη δημιουργία του Μαντί που με τρομερή κάθετη κάτω από τα πόδια του Τολόι έβγαλε τον Αγκιμπού απέναντι από τον Μούσο, αλλά ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να κάνει τελική.

Ο Σάντρο Σέρερ (Ελβετία) πέρασε απαρατήρητος.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87′ Χάτεμπερ), Ντε Ρόουν (72′ Φρόιλερ), Πεσίνα (46′ Κουπμάινερς), Πετζέλα, Μαλινόφσκι (65′ Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46′ Μπογκά).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Μασούρας (64′ Μ. Καμαρά), Ονιεκούρου (85′ Λόπες), Τικίνιο (73′ Ελ Αραμπί).