Εφτάψυχη η ΑΕΚ ξέρανε 3-2 με τον Σιμόες στις καθυστερήσεις τον Αστέρα στην Τρίπολη

Εφτάψυχη η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα 3-2 από την Τρίπολη ξεπερνώντας με ανεξάντλητες δυνάμεις και πάθος το εμπόδιο του Αστέρα με γκολ του Σιμόες στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, και κατάφεραν να αινφιδιάσουν την ΑΕΚ. Ο Ριέρα με… μπαλιά-τρύπα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας έβγαλε τον Λουίς Φερνάντεθ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με άψογο τελείωμα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα για το 1-0 (3’). Το γκολ των γηπεδούχων, ξύπνησε την ΑΕΚ που έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και ανέβασε την πίεσή της προς τα καρέ του Παπαδόπουλου. Αφού απείλησε στο 11ο λεπτό με τον Σιμόες, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ, κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς.

Μετά από εκτέλεση φάουλ, του Βέρντε, ο Ολιβέιρα πήδησε και προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά αλλά έκανε… τσαφ. Για καλή του τύχη, όμως, η μπάλα βρήκε στο πόδι του και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου για το 1-1! Σιμόες και Γαλανόπουλος ήταν εξαιρετικοί και έκλεβαν διαρκώς μπάλες, είχαν περιορίσει τους γηπεδούχους και οι «κιτρινομαυροι» συνέχιζαν να διατηρούν τον έλεγχο. Λίγο έλειψε, βέβαια, από το… πουθενά να δεχτούν δεύτερο γκολ μετά από κακή απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι αλλά ο Ριέρα έκανε… τσαφ και δεν βρήκε εστία από τα πέντε μέτρα!

Αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, λίγο έλειψε να το πληρώσουν αλλά είχαν… Άγιο! Γιατί στο 38ο λεπτό ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντζουλά και πέρασε τον Παπαδόπουλο αλλά για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε στο πίσω μέρος του ποδιού του και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση. Έξι λεπτά αργότερα, ο Βέρντε μετά την πάσα του Ολιβέιρα δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρο του Αστέρα από πλεονεκτική θέση, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Νίκος Κωστένογλου είχε να αντιμετωπίσει αρχικά τον τραυματισμό του Ολιβέιρα, με τον Αλμπάνη να περνάει στη θέση του και στην ανάπαυλα το πρόβλημα του Γαλανόπουλο, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Σιμάο.

Η ειρωνεία είναι πως αν και ο Ολιβέιρα ήταν ο καλύτερος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου, ο Αλμπάνης που μπήκε στο ματς για να τον αντικαταστήσει ήταν ο καλύτερος του δεύτερου μέρους. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι πολύ καλύτερη, να χάνει ευκαιρίες και σε όλες ήταν μέσα ο Αλμπάνης. Μάλιστα ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στον Λιβάγια για το 1-2 έπειτα από μια εντυπωσιακή κούρσα στο 72′.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα, το αμφίρροπο πέναλτι του έδωσε ο Σιδηρόπουλος στο μαρκάρισμα του Μπακάκη στον Μπαράλες έγινε η βάση για το 2-2. Ο Μπαράλες ευστόχησε, ισοφάρισε για την ομάδα του και όλα έδειχναν πως θα γινόταν κάτι πολύ άδικο: η ΑΕΚ, αν και φανερά ανώτερη, δεν θα νικούσε στην Τρίπολη. Η λύτρωση όμως ήρθε στις καθυστερήσεις: η κεφαλιά-ψαράκι του Σιμόες διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Σουάρεθ, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Μαρκ Φερνάντεθ (64′ Μπαράλες), Λουίς Φερνάντεθ (76′ Καπίγια), Ριέρα (85′ Σίτο).

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Παουλίνιο, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46′ Σιμάο), Σιμόες, Βέρντε (81′ Ντέλετιτς), Λιβάια, Ολιβέιρα (45′ Αλμπάνης).