Έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό ο Ολυμπιακός!

Κατάθεση ψυχής και κοντά σε μία ακόμα σπουδαία ανατροπή έφτασε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού, που έχασε την πρόκριση στους «16» του CEV Challenge στο χρυσό σετ του επαναληπτικού με τη Βολερό, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πολύ κοντά στην ανατροπή της ήττας με 3-0 στη Γαλλία, νίκησαν με 3-1 και οδήγησαν το παιχνίδι με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, επιπέδου Champions League στο χρυσό σετ, στο οποίο τελικά υπέκυψαν με 10-15.

Στ’ αγωνιστικά δρώμενα η Βολερό έμπαινε πολύ καλά σε όλα τα σετ, έπαιρνε διαφορές αλλά οι γηπεδούχες έβρισκαν τον τρόπο να ανατρέπουν την κατάσταση. Η Βολερό επίσης ήταν καλύτερη στο μπλοκ και πάλι όπως και στο πρώτο παιχνίδι, ενώ στο κρίσιμο χρυσό σετ τα καλά σερβίς της Μπιέλιτσα στην τελική ευθεία έκαναν τη διαφορά. Τεράστια εμφάνιση για τον Ολυμπιακό έκανε η Σάσκια Χίπε.

Η Γερμανίδα διαγώνιος ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους, ενώ έβγαλε μια τεράστια άμυνα στο τέταρτο σετ δίνοντας το ματς μπολ στον Ολυμπιακό. Για την ομάδα του Ολυμπιακού από 12 πόντους σημείωσαν οι δύο κεντρικές Γιώτα και Λαμπρούση.

Για τη Βολερό 22 πόντους σημείωσε η Κασανόβα. Επιθετικά ξεχώρισαν ακόμη η Λαζαρένκο με 18 πόντους (6 μπλοκ) η Μπιέλιτσα με 15 και η Χασάνοβα με 14 πόντους και 6 μπλοκ.

Η Βολερό στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Στάρα Ζάγορα – Άρης. Τα πρώτα παιχνίδι θα γίνουν το δεύτερο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου.

Tα σετ: 3-2 (25-20, 16-25, 25-23, 25-21) Χρυσό σετ: 10-15

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μέιφιλντ 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 52%υπ.-40%αρ.), Λαμπρούση 12 (5/8 επ., 5 άσσοι, 12 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (7/8 επ.), Χίπε 26 (22/51 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Έμοντς 7 (7/29 επ., 46%υπ.-25%αρ.), Κοκκινάκη –λ (49%υπ.-46%αρ.)/ Νομικού, Βλαχάκη 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 1 (1/2 επ.)

Βολερό (Αβιτάλ Σέλινγκερ): Λαζαρένκο 18 (11/20 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κασανόβα 22 (20/45 επ., 2 άσσοι), Ντιμίτροβα 9 (6/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33%υπ.-25%αρ.), Χασάνοβα 14 (7/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μπέλιτσα 15 (11/36 επ., 4 άσσοι, 17%υπ.-17%αρ.), Μορί 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Τζιαρντίνο –λ (48%υπ.-30%αρ.)/ Ούντερναχερ, Όρτσιτ –λ