Είχε Βατσλίκ ο Ολυμπιακός και πέρασε απ’ τη Νεάπολη 0-3 τον Ιωνικό

Είχε Βατσλίκ ο Ολυμπιακός και πέρασε νικηφόρα από τη Νεάπολη ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ιωνικού, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 0-3. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ευτύχησε να έχει τον Τσέχο τερματοφύλακά της σε εκπληκτική μέρα κι έτσι αφού κράτησε το μηδέν, με γκολ των Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρα (κέρδισε και το πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Τικίνιο) έφθασε στην επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και κατέκτησε την 16η νίκη σε 21 παιχνίδια.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει γκολ στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο 3′ ο Μαντί Καμαρά πέρασε κάθετα στον Βαλμπουενά, ο οποίος έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Τικίνιο σκόραρε με κεφαλιά, αλλά μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR, διαπιστώθηκε ότι ο Μαντί ήταν εκτεθειμένος όταν του πέρασε τη μπάλα ο Λαλά. Οι φιλοξενούμενοι επιδίωκαν να «χτυπήσουν» από δεξιά στα πρώτα λεπτά, με τον Βαλμπουενά, η σέντρα του οποίου στο 11′ πέρασε ανεκμετάλλευτη. Στο 14′ ο Ρέαμπτσιουκ δεν έκανε σωστό γύρισμα από αριστερά (έπρεπε να σπάσει τη μπάλα στον Βαλμπουενά), με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να φύγει στην κόντρα και ο Βατσλίκ να σταματήσει δύσκολα το πλασέ του Λένις.

Ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα πόδια απέναντι στην οργανωμένη άμυνα του Ιωνικού και ο τρόπος να ξεκλειδωθεί βρέθηκε από τον Αγκιμπού Καμαρά. Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Εμβιλά και όταν είδε πως έχει χώρο, εξαπέλυσε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη στο 24′ (0-1). Ήταν το έκτο γκολ του Αφρικανού με τα «ερυθρόλευκα» στην 28η συμμετοχή του.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός δεν λειτούργησε όσο σωστά θα έπρεπε και ο Ιωνικός έφτανε σε σημαντικές τελικές. Καμία δεν κατέληξε στα δίχτυα κι αυτό λόγω του Βατσλίκ. Στο 29′ ο Μάντζης «ζάλισε» τον Παπασταθόπουλο, αλλά ο Τσέχος μπλόκαρε σταθερά. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ντάλσιο να σουτάρει, φάση στην οποία ο κίπερ των «ερυθρόλευκων» έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Ο Ολυμπιακός προβλημάτιζε και έχασε και τον Ροντρίγκες στο 42′. Ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι επιχείρησε να σπριντάρει για να φύγει στην κόντρα, αλλά ένιωσε αφόρητο πόνο στον προσαγωγό και έπεσε στο έδαφος, με αποτέλεσμα ένα λεπτό μετά να αντικατασταθεί από τον Μασούρα. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο ο Βατσλίκ «έβγαλε» τα σουτ των Μάντζη και Κιάκου, έχοντας πραγματοποιήσει εξαιρετικό 45λεπτο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Μπουχαλάκη και έβγαλε τον Βαλμπουενά. Ο Αγκιμπού μετατοπίστηκε στο δεξί φτερό, ο Μαντί πέρασε σε θέση «10» και ο Μπουχαλάκης ήταν ο παρτενέρ του Εμβιλά. Όλα έγιναν πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό στο 54′. Ο Εμβιλά πέρασε πολύ ωραία μπαλιά στον Μασούρα, ο οποίος στην προσπάθειά του να ξεμαρκαριστεί και να βρει χώρο για να εκτελέσει, δέχτηκε κλωτσιά από τον Ρομαό και έπεσε στο έδαφος. Ο Μανούχος καταλόγισε πέναλτι και στο 56′ ο Τικίνιο έγραψε το 0-2 από την άσπρη βούλα. Ήταν το ενδέκατο γκολ του Βραζιλιάνου φορ με τους «ερυθρόλευκους».

Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Αγκιμπού Καμαρά έδωσε στον Μασούρα, ο οποίος αφού απέφυγε τον Τσιγκρίνσκι, σούταρε με το αριστερό μέσα και δεξιά από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 στο 58′. Στο 66′ ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς Αραμπί και Ονιεκούρου, αντικαθιστώντας Τικίνιο και Εμβιλά.

Από το 70′ μέχρι το 90′ το παιχνίδι είχε χάσει πια το ενδιαφέρον του. Όλα είχαν κριθεί. Στο 70′ ο Κάνιας και στο 78′ ο Ντάλσιο προσπάθησαν να σκοράρουν ανεπιτυχώς, ενώ το ίδιο συνέβη στο 89′ με το σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή.

Οι κάρτες που έδωσε ο Μανούχος ήταν όλες σωστές. Καλή η διαιτησία του ρέφερι από την Αργολίδα και των βοηθών του Πετρόπουλου – Καραγκιζόπουλου.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι (89′ Τσιριγώτης), Σάντσες, Κιάκος, Ματσούκας (89′ Πογκοσιάν), Κάνιας, Ρομαό, Λένις (79′ Μαχαίρας), Ντάλσιο, Άοσμαν, Μάντζης (79′ Μάναλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (83′ Ο. Μπα), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (66′ Ονιεκούρου), Μ. Καμαρά, Βαλμπουενά (46′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ροντρίγκες, Τικίνιο (66′ Αραμπί).