Είσαι Άρης, αλλά δεν… γουστάρεις το «πούλμαν» της Λαμίας, 1-1 στο «Βικελίδης» (video)

Στο πιο κατάλληλο χρονικό σημείο για τον Άρη, λίγο πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος, ήρθε το «καμπανάκι» της φιλικής ισοπαλίας (1-1) από τη Λαμία στο Κλεάνθης Βικελίδης, να του υπενθυμίσει οτι έχει και αδυναμίες, τις οποίες πρέπει να διορθώσει. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν είχε τα εντυπωσιακά «ξεσπάσματα» που απολαύσαμε στα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας, με αποκορύφωμα αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Λαμία ήταν πολύ καλά οργανωμένη μεσοαμυντικά και έδειξε στον Άρη πως θα παίξει εναντίον του η συντριπτική πλειοψηφία των ομάδων στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Με πίεση ψηλά, με μαζική άμυνα και προσπάθεια να τον … χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 70ο λεπτό με αυτογκόλ του Σάσα, ενώ ο Άρης ισοφάρισε με τον νεαρό Ασλανίδη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τον Ιτούρμπε να ξεκινάει για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα και να δείχνει πόσο ποιοτικός παίκτης είναι αλλά και οτι χρειάζεται χρόνο για να φτάσει στο 100%. Στο όγδοο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας της, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο Κλεάνθης Βικελίδης, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεση της.

Βασικός ο Ιτούρμπε

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Με πιο χαρακτηριστική την απόφαση του Έλληνα τεχνικού νά ξεκινήσει στο βασικό σχήμα τον Ιτούρμπε. Ο προπονητής του Άρη προφύλαξε και τον Φαμπιάνο, που αισθανόταν ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι και επέλεξε το δίδυμο Ασλανίδη- Δεληζήση στο κέντρο της άμυνας. Με πέντε νέα πρόσωπα σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν παρέταξε τη Λαμία ο Μιχάλης Γρηγορίου. Με τους Γκέντσογλου και Τσανδάρη δίδυμο στα αμυντικά χαφ.

Ελάχιστες φάσεις

Ο Άρης προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τον έλεγχος του παιχνιδιού. Είχε τη κατοχή της μπάλας, όμως η πρώτη επικίνδυνη στιγμή της αναμέτρησης ήταν για τους φιλοξενούμενους. Στο 7ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Γκέντσογλου από αριστερά , ο Τζανετόπουλος δεν κατάφερε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει, καθώς αρχικά ο Ντένις και στη συνέχεια ο Ασλανίδης απομάκρυναν την μπάλα. Στο 14′ ο Ιτούρμπε σούταρε δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή , όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την μπάλα. Η Λαμία ήταν πολύ καλά οργανωμένη μεσοαμυντικά , πίεζε ψηλά και δυσκόλευε την επιθετική ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Εσωτερικές αλλαγές

Ο Άκης Μάντζιος μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου άλλαξε θέση στον Ιτούρμπε, που κάλυψε τη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής και ο Γκαρσία ανέλαβε τον ρόλο του επιτελικού χαφ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, έκλεισαν την Λαμία στη μεγάλη περιοχή της, όμως χωρίς να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες , ενώ περιορίστηκαν στο να κερδίσουν συνεχόμενα κόρνερ.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42′ , όταν και ο Καμαρά με εξαιρετική ατομική ενέργεια απέφυγε τους αμυντικούς της Λαμίας, όμως μετά το σουτ που επιχείρησε ο Γκαραβέλης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα σημειώθηκε η καλύτερη στιγμή του Άρη στο πρώτο ημίχρονο, όταν μετά από σέντρα του Σάκιτς από δεξιά, ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε όμως τη μπάλα άουτ.

Απίστευτη ευκαιρία από Γκαρσία

Ο προπονητής του Άρη θέλησε να δώσει ώθηση στη επίθετική ανάπτυξη της ομάδας του και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αντικατέστησε τους Μανσίνι και Ματίγια με τους Μπερτόλιο και Σάσα, ενώ και ο Σιαμπάνης πήρε τη θέση του Ντένις κάτω από την εστία.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 51ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντιαγέ στον Ματέο Γκαρσία, ο τελευταίος σούταρε δυνατά μέσα από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά, όμως ο Γκαραβέλης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου βλέποντας οτι οι κιτρίνομαυροι έχουν πάρει τον έλεγχο του αγώνα, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ελευθεριάδη και Καραμάνο. Στο 56′ η Λαμία χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, ο Μανουσάκης με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Αναγκαστική αλλαγή ο Καμαρά

Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης ο Καμαρά προσπάθησε να σταματήσει τον Σαραμαντά και στη συνέχεια της φάσης έπεσε στο έδαφος. Ο Γάλλος επιθετικός ζήτησε αμέσως αλλαγή, με τον Μάνο να περνάει στη θέση του. Η πρώτη διάγνωση του ιατρικού τιμ του Άρη ανέφερε οτι ο ποδοσφαιριστής υπέστη διάστρεμμα.

Αυτογκόλ ο Σάσα (0-1)

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης η Λαμία άνοιξε το σκορ στο Κλεάνθης Βικελίδης, κόντρα στη ροή του αγώνα. Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του ως αλλαγή ο Τιρόνε εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σάσα στη προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα , την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα της εστίας του Σιαμπάνη. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε στο 82′ να πάρει το αίμα του πίσω, όμως μετά το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Γκαραβέλης μπλόκαρε την μπάλα.

Ισοφάρισε ο Ασλανίδης

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άρης κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ασλανίδη. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Τζέγκο, ο νεαρός αμυντικός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκαραβέλη.

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Ντένις (46΄ Σιαμπάνης), Λούμορ, Σάκιτς (71΄ Σούντγκρεν), Δεληζήσης (71΄ Μπεναλουάν), Ασλανίδης, Εντιαγέ (61΄ Τζέγκο), Ματίγια (46΄ Σάσα), Μαντσίνι (46΄ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (84΄ Ντουάρτε), Ιτούρμπε (61΄ Χαΐροβιτς) , Καμαρά (61΄ Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (82′ Μαζουλουξής), Αντέτζο, Τζανετόπουλος (82′ Βύντρα), Σαραμαντάς (73′ Μαρτίνεθ), Γκέντζογλου, Τζανδάρης (68΄ Τυρόνε), Νούνιεζ (90′ Στρούμπουλος), Μανούσος (56΄ Ελευθεριάδης), Μανουσάκης (46΄ Καραμάνος), Ρόμανιτς.