Έκανε την… αγγαρεία, πάρτι ο ΠΑΟΚ (video)

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε». Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον αγώνα με τον Απόλλωνα πριν ακόμα χαθεί ο ήχος της σφυρίχτρας για το εναρκτήριο λάκτισμα. Οι «ασπρόμαυροι» μετέτρεψαν την… αγγαρεία σε πάρτι και επιβλήθηκαν, για την 21η αγωνιστική στη Super League, της «ελαφράς ταξιαρχίας» με 5-1. Έτσι, όπως αναμενόταν, ο πρωτοπόρος διατήρησε τα κεκτημένα (διαφορά 9 βαθμών από τον Ολυμπιακό) και συνεχίζει αήττητος για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι φιλοξενούμενοι στη Ριζούπολη «τελείωσαν» τον αγώνα με το… καλησπέρα. Πριν ακόμα συμπληρωθεί το 10λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη στα γκολ των Δημήτρη Πέλκα (4′) και Σέρτζιο Ολιβέιρα (9′). Γεγονός που αποτελεί για τη γηπεδούχο αρνητικό ρεκόρ, αφού μετράει -στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα- οκτώ γκολ παθητικό. Όταν καμία από τις υπόλοιπες ομάδες της Super League, δεν έχει δεχτεί πάνω από τρία…

Όταν ο διαιτητής, Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών), έστειλε τις ομάδες στ’ αποδυτήρια για ξεκούραση, ο ΠΑΟΚ είχε διευρύνει τη διαφορά με τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να διαμορφώνει το 0-3 στο 33ο λεπτό. Έχοντας καταστήσει το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν πιο χαλαρά και ο Απόλλωνας βρήκε ευκαιρία να μειώσει με τον Κριστιάν Ντούρσο (64′). «Λάθος» που… πλήρωσε με δύο ακόμα γκολ από τους Κάρολ Σφιντέρσκι (78′) και Πέδρο Ενρίκε (89′) για να διαμορφωθεί το τελικό 1-5.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές (46′ Γκίνο), Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση (46′ Βάρκας), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (76′ Ναζλίδης).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός (85′ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (75′ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ (81’ Ενρίκε).