Εκτελεστής του ΟΦΗ ο Μπαράλες έδωσε τη νίκη 1-0 στον Αστέρα

Ο Χερόνιμο Μπαράλες εκτέλεσε για μια ακόμη φορά τον ΟΦΗ, καθώς με το έβδομο προσωπικό του γκολ σε βάρος του, χάρισε στον Αστέρα Τρίπολης την πολύτιμη νίκη 1-0 στην Αρκαδία.

Ο Μπαράλες πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με εύστοχο κτύπημα πέναλτι στο 73΄ της αναμέτρησης. Ο Αστέρας έφθασε τους 10 βαθμούς σε 5 ματς και μπήκε στην τριάδα. Παράλληλα, έμεινε αήττητος για 12ο σερί ματς στην Τρίπολη αλλά και για 9ο απέναντι στον ΟΦΗ στη Super League.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός στο πρώτο μέρος που είχε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια με περισσότερες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, ενώ αντίθετα ο Αστέρας κινήθηκε με αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Σίμου ήταν η καλύτερη ομάδα στα πρώτα 45′, με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, σωστή πίεση και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας. Όλα αυτά κυρίως μέχρι το 30ο λεπτό, αφού έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά και για τις δύο ομάδες, ενώ οι Κρητικοί είδαν και έναν από τους κινητήριους μοχλούς τους, τον Ναμπί, να τραυματίζεται σοβαρά στο γόνατο στο 35′ και να αποχωρεί.

Στην επανάληψη, ωστόσο όλα άλλαξαν, μετά και από τις τακτικές παρεμβάσεις του Ράσταβατς. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν σημαντικά βελτιωμένος και παρότι δεν είχε ευκαιρίες στο ξεκίνημα, ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο των κινήσεων, τη μπάλα στα πόδια και… γυρόφερνε την περιοχή του Βάτερμαν. Μετά μάλιστα την πρώτη του μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 68′, στο 70′ βρήκε και τη φάση που θα έκανε τη διαφορά. Ο Μπαράλες κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος το εκτέλεσε στο 73′ και έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα.

Στο 77’, ο Σελίμοβιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μια απερίσκεπτη ενέργεια (έσπρωξε εκτός φάσης τον Μπαράλες) και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Παρ’ όλα αυτά, οι Κρητικοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 87’, όταν ο Γρίβας σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Αρκετά παράπονα έχει από τη διαιτησία του Γιάννη Παπαδόπουλου ο ΟΦΗ. Αφενός για τη φάση του πέναλτι του 73ου λεπτού, κατά το οποίο οι Κρητικοί ζητούν επιθετικό φάουλ. Ο Μπαράλες όντως έχει απλώσει το χέρι, ωστόσο και ο αμυντικός των φιλοξενούμενων είναι που… καπακώνει τον σέντερ φορ των Αρκάδων. Ο Σελίμοβιτς δέχεται την πρώτη κίτρινη στο σημείο αυτό και λίγα λεπτά μετά, βλέπει και την δεύτερη σε μια φάση που δεν έχει καμία δουλειά να πάει να σπρώξει τον Μπαράλες, εκτός φάσης.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής – Μπ. Φερνάντεθ (53’ Μουνάφο), Βαλιέντε (69’ Ιγκλέσιας) – Σίτο (69’ Ρετζίς), Ριέρα (53’ Λ. Φερνάντεθ), Τιλίκα (90’ Γκόμες) – Μπαράλες

ΟΦΗ (Σίμος): Βάτερμαν – Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης (66’ Λυμπεράκης) – Μεγιάδο, Σακόρ – Στάρτζεον, Σαρδινέρο (84’ Γκαργκαλατζίδης), Ναμπί (38’ Μπαλογιάννης) – Γιάννου (66’ Γρίβας)