Εκτός έδρας γκολ ναι, νίκη όχι για τον Ατρόμητο 2-2 στη Λαμία

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε δύο φορές στη βροχερή Λαμία, αλλά είδε τη μαχητική ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να τον ισοφαρίζει αμφότερες (2-2) και παραμένει μόνος του χωρίς νίκη στον πάτο της βαθμολογίας!

Μπορεί να έφτασε κοντά στην πρώτη του μεγάλη νίκη στη φετινή σεζόν, όμως ο Ατρόμητος αν και προηγήθηκε δύο φορές μέσα στη Λαμία, ισοφαρίστηκε και έμεινε στο 2-2, μην μπορώντας να σηκώσει κεφάλι για ακόμα μια αγωνιστική κόντρα στο σύνολο του Γρηγορίου.

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να μην είχε πολλές φάσεις και ειδικά στα πρώτα λεπτά, όμως ο Αραμπούλι «ξύπνησε» τον Ατρόμητο με την κεφαλιά του, που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς στο 18’. Αφού η Λαμία δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, οι Περιστεριώτες την τιμώρησαν!

Στο 19′ ο Καρτάλης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κουλούρης σηκώθηκε για κεφαλιά, ο Γκαραβέλης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και από κοντά ο Στρούγγης την έσπρωξε στα δίχτυα (0-1). Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, αλλά δεν υπήρχε τίποτα αντικανονικό. Επρόκειτο για το πρώτο εκτός έδρας γκολ του Ατρόμητου κατά τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, όμως ο Ατρόμητος είχε καλή τακτική προσέγγιση. Ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο εξαιτίας των πολλών φάουλ που έφεραν διακοπές. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Παράσχου θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Σκόνδρας σέντραρε και ο Παπαδόπουλος (αυτογκόλ) με προβολή… κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς για το 1-1.

Στο 56’ ο Μπεντινέλι έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την πειροχή, όμως στο 58’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Ατρόμητου και πάσα του Ντένιτς, ο Βασιλαντωνόπουλος νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-2! O σκόρερ δεν πανηγύρισε λόγω της παρουσίας του για δύο χρόνια στην ομάδα της Λαμίας.

Οι συνεχόμενες αλλαγές και η βροχή έριξαν ξανά το ρυθμό, όμως μετά από μια εκτέλεση κόρνερ στο 79’, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν και από κοντά ο Αραμπούλι ισοφάρισε σε 2-2! Καστεγιάνο στο 81’ και Βασιλαντωνόπουλος στο 87’ έφτασαν μια ανάσα από το διπλό, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σκόνδρας (62′ Προβυδάκης), Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (62′ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Τιρόνε (78′ Τσούκαλος), Μανούσος (85′ Μαζουλουξής), Καραμάνος (62′ Ελευθεριάδης), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87′ Μουνίθ), Στρούγγης, Κ. Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς (67′ Νάτσος), Μπεντινέλι (75′ Κιβρακίδης), Καρτάλης (75′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.