Εκτός γηπέδου επεισόδια, εντός νίκη στη Λάρισα

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο της ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» νίκησαν, για την 5η αγωνιστική της Super League, τον Παναιτωλικό με 1-0 και πήραν βαθμολογική «ανάσα».

Παρά το γεγονός ότι η κανονική είχε δυσκολίες, λόγω των επεισοδίων που έγιναν εκτός γηπέδου. Μερίδα οπαδών που αντιδρούν στην παρουσία του Αλέξη Κούγια στην ΠΑΕ, συγκρούστηκαν με την αστυνομία, η οποία έκανε χρήση δακρυγόνων. Μάλιστα, η ατμόσφαιρα έγινε τόσο «βαριά» που ο διαιτητής, Αριστομένης Κουτσιαύτης, αναγκάστηκε να διακόψει για περίπου τρία λεπτά τη ροή του αγώνα.

Η αναμέτρηση στην «AEL FC Arena» έγινε υπό άσχημες καιρικές συνθήκες που συνέβαλαν να μη γίνει, από πλευράς θεάματος, ένα αξιομνημόνευτο παιχνίδι. Καταγράφηκε, πάντως, ένα ρεκόρ. Ο Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς -με σουτ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Χαντάκια και άλλαξε πορεία- κούνησε δίχτυα, μόλις στο 3ο λεπτό.

Το γκολ του δεν ήταν μόνο αυτό που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα αλλά είναι και το πιο γρήγορο στη διοργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν επιπόλαιοι και δεν αξιοποίησαν την υπεροχή και τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν. Η ΑΕΛ έφτασε στους έξι βαθμούς, ξεπερνώντας τον Παναιτωλικό που έμεινε στους πέντε.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Μόρας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπάλλας (68′ Κοέφ), Πίτι (75′ Μορσί), Κούνιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Χαντάκιας (72′ Λουσέρο), Μιχάι, Τσοκάνης, Ερικσον, Μάρκος Πάουλο, Ουίλιαν (61′ Καμαρά), Ντίας, Μάζουρεκ (78′ Μανά), Μοράρ.