Εκτός κυπέλλου ο Παναθηναϊκός έχασε στα πέναλτι 4-2 από την Λαμία

Εκτός κυπέλλου τέθηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι αποκλείστηκε 4-2 από την Λαμία η οποία κατάφερε να περάσει στους «8» της διοργάνωσης.

Οι πράσινοι στο 83΄ ανταπέδωσαν το σκορ του πρώτου αγώνα στην Φθιώτιδα, με τον Χατζηγιοβάνη να σεντράρει από αριστερά, και τον Εμμανουηλίδη να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Το 1-0 δεν άλλαξε στην παράταση και οι δύο ομάδες πήγαν στην διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Παναθηναϊκός έχασε δύο με τον Κάτσε(απόκρουσε ο Μελίσσας) και τον Κουρμπέλη(δοκάρι) και αποκλείστηκε.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τις πολλές χαμένες του ευκαιρίες τόσο στην κανονική διάρκεια του ματς όσο και στην παράταση και υπέστη ιστορικό κάζο από την ομάδα της Φθιώτιδας που τον είχε αποκλείσει και πέρυσι στην ίδια φάση της διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του ματς και προσπάθησε στο πρώτο 15λεπτο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα του έδιωχνε το άγχος.

Δεν τα κατάφερε και η Λαμία άρχισε να δείχνει απειλητική όταν έβγαινε στο επιθετικό τρανζίσιον, την ίδια στιγμή που σε φάση άμυνας είχε πολύ καλή οργάνωση και δεν άφηνε χώρους στους «πράσινους», οι οποίοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας με συντριπτικό ποσοστό (71-29%), πλην όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες για γκολ.

Ο Γιώργος Δώνης άλλαξε στο πρώτο μισό του ματς τρεις σχηματισμούς (4-3-3, 4-2-3-1 και 4-4-2), αναζητώντας το κατάλληλο σχήμα, ωστόσο η αργή κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμή παρέμενε σταθερή και καθιστούσε το «τριφύλλι» προβλέψιμο.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου προπονητής του Παναθηναϊκού έριξε στη μάχη τον Δημήτρη Κουρμπέλη, που έδωσε άλλη οντότητα στο παιχνίδι των «πράσινων» οι οποίοι έπαιξαν μονότερμα την ομάδα της Φθιώτιδας.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» μάλιστα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (55’), αλλά η δεύτερη αλλαγή του Δώνη (που στα τελευταία λεπτά τα έπαιξε όλα για όλα) ο 18χρονος Εμμανουηλίδης ήταν αυτός που έλυσε τα μάγια, ισοφαρίζοντας στο 84’ το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0) στη Λαμία σαν από μηχανής… μικρός!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και έγινε… ροντέο, με τη Λαμία να έχει δοκάρι με τον Ρόμανιτς (94’), τον Βέργο να χάνει δύο τετ α τετ (95’, 120’) και απανωτές φάσεις, χωρίς όμως η μπάλα να μπει στα δίχτυα!

Η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με την Λαμία να επικρατεί στη ρώσικη ρουλέτα με 2-4.