Εκτός Λιγκ Καπ έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπεσε θύμα της Ντέρμπι

Αυτή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν πάει πουθενά. Η ομάδα του Μουρίνιο έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης στον τρίτο γύρο του αγγλικού Λιγκ Καπ από την Ντέρμπι της Championship. Οι «κόκκινοι διάβολοι» λύγισαν με 8-7 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια) μέσα στο Ολντ Τράφορντ!

O Moυρίνιο δεν κατέβασε τα… δεύτερα με την 11αδα της Γιουνάιτεντ να έχει Λουκάκου, Μαρσιάλ, Μάτα και αρκετούς ακόμα παίκτες της πρώτης γραμμής. Έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν μόλις στο 3΄ το σκορ με τον Μάτα και τα πράγματα έδειχναν πως η Γιουνάιτεντ θα έχει εύκολο βράδυ, αν και το δεύτερο γκολ δεν ήρθε πριν φύγει το ημίχρονο προκειμένου να… καθαρίσει το ματς από νωρίς.

Η Ντέρμπι κατάφερε με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Γουίλσον στο 59΄ να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ ο Ρομέρο στο 67΄ είδε την κόκκινη κάρτα και άφησε τη Γιουνάιτεντ με 10 παίκτες! Ο Μάρτιοτ στο 85΄ έκανε από κοντά το 1-2, όμως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε η κεφαλιά του Φελαϊνί για να δώσει το φιλί της ζωής στους «κόκκινους διαβόλους».

Η κανονική διάρκεια τελείωσε στο 2-2 και έτσι η πρόκριση θα κρινόταν στα πέναλτι, καθώς δεν υπάρχει παράταση. Εκεί όλοι ευστόχησαν, εκτός από τον Τζόουνς ο οποίος έχασε το τελευταίο πέναλτι της Γιουνάιτεντ και έτσι η Ντέρμπι με το 8-7 τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.