Εκτός τελικών Champions League έμεινε ο Ολυμπιακός

Εκτός τελικής φάσης του Champions League στο πόλο Ανδρών για πρώτη φορά μετά το 2015 έμεινε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 12-12 με τη Νόβι Μπέογκραντ, δεχόμενοι γκολ σχεδόν σε… νεκρό χρόνο, με αποτέλεσμα να αποκλειστούν και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Στο προβάδισμα της Νόβι Μπέογκραντ απάντησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έκανε την ανατροπή (2-1). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, οι Σέρβοι αντέδρασαν με δύο τέρματα και την έκλεισαν μπροστά (2-3). Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν σχεδόν… απροσπέλαστος, με τη Νόβι να ξεφεύγει στο +3 (3-6) και τον Γεννηδουνιά να διαμορφώνει το 4-6 του πρώτου ημιχρόνου.

Με απανωτές καλές άμυνες, ο Ολυμπιακός κράτησε στο μηδέν τη Νόβι Μπρέογκαντ και με τρία δικά του τέρματα πήρε εκ νέου το προβάδισμα (7-6) στην αρχή του τρίτου οκτάλεπτου. Οι Σέρβοι απάντησαν για την ισοφάριση και με γκολ εκατέρωθεν μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες έκλεισαν την περίοδο στο 9-9.

Στην πρώτη επίθεση του τέταρτου οκτάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα (9-10), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν για την ισοφάριση και με τον Γεννηδουνιά στα 48’’ πριν από τη λήξη, έκαναν το 12-11. Ωστόσο, οι Σέρβοι με γκολ στο 1,5’’ έκαναν το 12-12 που ήταν το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-3, 5-3, 3-3