Έμειναν στο 0-0 Λεβαδειακός και Λαμία

Λεβαδειακός και Λαμία έμειναν στο 0-0 στο «Λάμπρος Κατσώνης» χάνοντας την ευκαιρία για το τρίποντο-ανάσα που θα τους έδινε ένα αβαντάζ για την προσπάθεια παραμονής στη Super League.

Ο Λεβαδειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις καλύτερες χαμένες ευκαιρίες με την κεφαλιά του Βινίσιους στο 36′ που ανάγκασε τον Σαράνοφ να αποκρούσει σε κόρνερ και του Δούμτσιου ένα λεπτό αργότερα που από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα με προβολή άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Φθιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και απείλησαν μετά τη μία ώρα αγώνα όταν στο 62′ ο Αμπαντά σέντραρε από τ’ αριστερά και ο επερχόμενος Τσιλούλης έπιασε κεφαλιά προ του Παναγιώτου με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Οι «πράσινοι» έφτασαν κοντά σε ένα γκολ, στο 66′, καθώς ο Λούα Λούα εξαπέλυσε δυνατό σουτ εκτός περιοχής με τον Σαράνοφ να ακουμπά τη μπάλα που βρήκε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ ενώ στο 76′, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζημόπουλος έπιασε κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέρβου τερματοφύλακα.

Ο Λεβαδειακός καταλαμβάνει τη 12η θέση με 13 βαθμούς ενώ αντίστοιχα η Λαμία βρίσκεται στη 13η με 12 πόντους.

Tην επόμενη, -20η- αγωνιστική, ο Λεβαδειακός θα φιλοξενηθεί από τον ΠΑΟΚ, τη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 στο γήπεδο της Τούμπας ενώ αντίθετα η Λαμία θα υποδεχθεί τον Ιωνικό, την ίδια ημέρα και ώρα 19:30 στο «Αθανάσιος Διάκος».

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Νίκας, Μεχία (Νταμπό 56′), Βρακάς, Παναγιώτου, Μουτίνιο, Τορό (Λούα Λούα 60′), Δούμτσιος (Σακό 90′).

Λαμία (Παντελίδης): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά, Μπεχαράνο, Σλίβκα, Ρόμανιτς (Ντε Βινσέντι 83′), Νούνιες (Tζανδάρης 76′), Τσιλούλης (Μαρτίνεθ 83′), Βέργος (Μανούσος 65′).