Έμεινε στο 0-0 με την Κύπρο η εθνική ελπίδων

Έχασε βαθμούς με το καλημέρα η εθνική ελπίδων που έμεινε στο 0-0 με την Κύπρο στην πρώτη αγωνιστική του 4ου ομίλου των προκριματικών του Euro U21.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη απέναντι στην Κύπρο στην αναμέτρηση της Λεωφόρου, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ καμία από τις ευκαιρίες. Στο πρώτο τέταρτο η Εθνική ακούμπησε δις το γκολ, αλλά στο 9′ ο Ιωαννίδης είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι, ενώ αμέσως μετά ο Εμμανουηλίδης δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η Κύπρος μετά το 20λεπτο άρχισε να ισορροπεί και είχε και αυτή δύο μεγάλες στιγμές να σκοράρει, με τον Μανδά να λέει “όχι” στον Ναούμ στο 36′ και τον Κακουλή να μην βρίσκει εστία στο αμέσως επόμενο λεπτό από πλεονεκτική θέση, για να κλείσει το ημίχρονο με την Ελλάδα να φτιάχνει νέα φάση με τον Θυμιάνη αλλά τον Κίτο να απομακρύνει.

Με φάση για την Κύπρο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά ο Μανδάς έβγαλε το σουτ του Κωστή, με τον Κίττο να βγαίνει νικητής σε άλλη μια προσπάθεια με τον Εμμανουηλίδη (66′). Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ανήκε ξανά στην Ελλάδα, αλλά ο Πινακάς στο 87ο λεπτό δεν βρήκε εστία από θέση βολής, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.
Ελλάδα: Μανδάς, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμάντης, Τσιγγάρας, Εμμανουηλίδης (79΄ Πινακάς), Θυμιάνης, Ιωαννίδης, Αλεξανδρόπουλος (64΄ Κούτσιας), Μαχαίρας (64΄ Ε. Χριστόπουλος), Τσαούσης (64΄ Ζαγαρίτης).

Κύπρος: Κίττος, Σεργίου, Νικολάου (75΄ Γαβριήλ), Κυπριανού, Παναγιώτου, Κωστή, Κατσαντώνης (75΄ Λουκά), Κακουλή (64΄ Παρούτης), Ναούμ, Κερκέζ, Χρυσοστόμου (65΄ Ηλία).

Επόμενο ματς για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα στις 5 Ιουνίου με αντίπαλο το Λιχτενστάιν εκτός έδρας.

Ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων  στάθηκε σε δύο σημεία, μετά τη λήξη του αγώνα με την Κύπρο, στην έλλειψη ομοιογένειας στο α΄ ημίχρονο, αλλά και στην αδυναμία της να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες της. Αναλυτικά ο Γιάννης Γκούμας είπε:

“Στο πρώτο μέρος ήταν εμφανής η έλλειψη ομοιογένειας της ομάδας μας, πράγμα που είναι φυσιολογικό και ως έναν βαθμό το περιμέναμε, καθώς τα παιδιά αυτά είναι μαζί μόλις τρεις μέρες. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε αισθητά και δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν στη νίκη, όμως δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, είμαστε ακόμη στην αρχή, έχουμε δρόμο μπροστά μας, και πιστεύω ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωνόμαστε”.