Έμεινε στο 0-0 ο ΟΦΗ με την Ξάνθη στο ντεμπούτο του Βέρα

Η παρουσία του Χιλιανού Χάιμε Βέρα στον πάγκο του ΟΦΗ δεν συνοδεύτηκε από νίκη, καθώς οι Κρητικοί έμειναν στο 0-0 με την Ξάνθη σε μια μέτρια ποιοτικά αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο ήταν αρκετά φλύαροι και δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή τους. Από την άλλη, οι Ακρίτες ήταν πιο απειλητικοί στο δεύτερο μέρος με τις αντεπιθέσεις τους, όμως έμειναν άσφαιροι για 3η διαδοχική αγωνιστική.

Σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης οι Κρητικοί, στην 8η θέση παρέμεινε η ομάδα του Ράσταβατς.

Ο ΟΦΗ  προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό του στα πρώτα λεπτά, κάτι που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Η πρώτη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Νέιρα να κοντρολάρει την μπάλα στην περιοχή και να σουτάρει, ωστόσο ο Ζίβκοβιτς ήταν σε καίρια θέση και έδιωξε σε κόρνερ (5’).

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 16’, με τον Γιακουμάκη να πλασάρει από τη μικρή περιοχή, όμως μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Ένα λεπτό αργότερα, η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά, με τον Μπρίτο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 27’, ο δραστήριος Γιακουμάκης βγήκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Ξάνθη έγινε πιο απειλητική, ιδίως μέχρι το 60’. Στο 46’, ο Καντά σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε, ενώ στο 58’ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του ΟΦΗ προσπαθούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Ράσταβατς.

Στο 76’ ήρθε η καλύτερη στιγμή των Κρητικών στο δεύτερο μέρος, με τον Ντίνα να σουτάρει στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Εννιά λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, με τον Ναμπί να εκτελεί απευθείας φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο Ζίβκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, ήρθαν δύο καλές στιγμές για τους Ακρίτες, που απείλησαν σε αντεπιθέσεις με κεφαλιά του Κάστρο (86’) και σουτ του Κοβάσεβιτς (91’).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Παπαπέτρου.

ΟΦΗ (Βέρα): Στρέζος – Δεληγιαννίδης, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης (68’ Ντίνας) – Νάστος, Μεγιάδο (61’ Σακόρ) – Ναμπί, Κοροβέσης, Νέιρα (76’ Βουό) – Γιακουμάκης

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Ντίρεσταμ, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο – Κοβάσεβιτς, Μελιόπουλος (52’ Καμαρά) – Καντά, Μελισσόπουλος (58’ Μπαριέντος), Ντα Κόστα (62’ Μπρίτο) – Κάστρο