Εμπαπέ από άλλον πλανήτη με 4 γκολ σε 13 λεπτά στο ντέρμπι της Παρί με τη Λιόν

Από άλλον πλανήτη ήταν σήμερα ο Κίλιαν Εμπαπέ, καθώς έκανε εξωπραγματικά πράγματα και οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στο επιβλητικό 5-0 επί της Λιόν.

Η Παρί μετέτρεψε το… ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, σε περίπατο, με τον νεαρό Γάλλο να πετυχαίνει 4 γκολ σε 13 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του στο 9/9, επίδοση που δεν έχει επαναληφθεί ποτέ στη Γαλλία.

Ο δρόμος της νίκης για τη Λιόν άνοιξε μόλις στο 9’ με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά τα δεδομένα προ στιγμή άλλαξαν στο 35’, όταν ο Κιμπεμπέ είδε την κόκκινη κάρτα. Όμως, είπαμε, προ στιγμή, καθώς λίγα λεπτά αργότερα ο Τουσάρ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε το πάρτι!

Από το 61’ έως το 74’ ο 19χρονος πέτυχε τέσσερα γκολ, χαρίζοντας μια αξέχαστη βραδιά πρώτα από όλα στον ίδιο του τον εαυτό και φυσικά στο κοινό της Παρί, που απλά περιμένουν υπομονετικά για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η Παρί σε όλα της τα ματς μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει πετύχει πάνω από τρία γκολ.