Έμπαζε από παντού η ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ νίκησε για πλάκα 3-1

Πού να πάει η ΑΕΚ με τέτοια άμυνα; Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ γνώρισε την ήττα 3-1 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ και υποχώρησε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις δύο πόντους πάνω από τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ είχε ξανά τραγική αμυντική συμπεριφορά τόσο σε στατικές φάσεις όσο και όταν αναπτυσσόταν ο αντίπαλος.

Πριν καν συμπληρωθεί το τρίλεπτο ο ΠΑΟΚ βρήκε με χαρακτηριστική ευκολία τον δρόμο προς τα δίχτυα όταν μετά την εκτέλεση του φάουλ και την κεφαλιά του Ίνγκασον ο Ζίφκοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Αθανασιάδη για το 1-0. Οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να μην πατάνε καλά στο γήπεδο και να είναι μπερδεμένοι, με τον Μάνταλο να κινείται λίγο αριστερά, λίγο κεντρικά και τον Ολιβέρα να τριγυρνάει σε αντίστοιχα σημεία στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει. Όχι απλώς δεν έφτιαχνε φάσεις, αλλά δεν πατούσε καν περιοχή με αξιώσεις! Ο Λιβάι είχε περιοριστεί, ο Ανσαριφάρντ δεν τροφοδοτούνταν και οι Κρίστισιτς, Σιμάνσκι δεν μπορούσαν να μαρκάρουν τα τρία χαφ των αντιπάλων και να περιορίσουν την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων. Ελ Καντουρί και Τζόλης άλλαζαν θέσεις σε άξονα και πλάγια, αντίστοιχα, με τον Σβαμπ να κάνει τρομερό ματς.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε για δεύτερη φορά τα κενά στην άμυνα της ΑΕΚ, σκόραρε (30′) με τον Σβιντέρσκι μετά από γύρισμα του Ελ Καντουρί αλλά η Ένωση… σώθηκε από το VAR αφού ο τελευταίος είχε βρει την μπάλα με το χέρι πριν την ασίστ. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να δώσουν χώρο και μπάλα στους φιλοξενούμενους, θέλοντας να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ο Μάνταλος με υπέροχη κάθετη τρύπησε την άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Ολιβέιρα έφερε το σκορ στα ίσα (45’+3′) στη μοναδική καθαρή φάση της ΑΕΚ στο ημίχρονο.

Με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους και με τη συμπλήρωση 16 δευτερολέπτων οι κιτρινόμαυροι μάζεψαν την μπάλα από τα δίχτυα τους για δεύτερη φορά, με τον Σβιντέρσκι να τιμωρεί την, κλασικά, θλιβερή αμυντική λειτουργία της Ένωσης μετά το γύρισμα του Τζόλη (2-1). Ο Ανσαριφάρντ εμφανίστηκε στο 50ο λεπτό στο ματς αλλά είδε τον Πασχαλάκη να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ που επιχείρησε, με τον Χιμένεθ να ρίχνει τον Σάκχοφ αντί του Σιμάνσκι στη μάχη. Ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά κοντά στο γκολ στο 62ο λεπτό, με τον Ζίφκοβιτς να δημιουργεί αλλά ο Καντουρί νικήθηκε από τον Αθανασιάδη!

Η απάντηση του Γκαρσία στις κινήσεις του Σεβιγιάνου τεχνικού ήταν η είσοδος αρχικά του Μουργκ, αντί του Τζόλη, αλλά και του Κρμέντσικ, αντί του πολύ καλού Σφιντέρσκι, με τον Τσέχο φορ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μόνος απέναντι στον Αθανασιάδη (81’).

Ο Κρμέντσικ πάντως ήταν εξαιρετικός στη φάση του 89ου λεπτού. Κράτησε την μπάλα και την σέρβιρε στο πιάτο για τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει για δεύτερη φορά τον Αθανασιάδη και να γράψει το 3-1 για τον ΠΑΟΚ!

Ο Μαυροβούνιος Νίκολα Νταμπάνοβιτς πήρε πάνω του, πηγαίνοντας και βλέποντας τη φάση του 30ου λεπτού, υποδεικνύοντας χέρι του Ελ Καντουρί στο γκολ του ΠΑΟΚ. Η φάση του 52’ με το χέρι του Αουγκούστο εξετάστηκε από το VAR, δίχως να δοθεί κάτι για την ΑΕΚ, με τους παίκτες της να ζητούν πέναλτι, όπως και στο χέρι του Λάτσι με τους γηπεδούχους να ζητούν αυτή τη φορά πέναλτι.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μπάμπα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (88’ Μιχαηλίδης), Σβαμπ, Τζόλης (68’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (75’ Κρμέντσικ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Λάτσι, Σβάρνας, Μπακάκης (81’ Νταντσένκο_, Σιμάνσκι (58’ Σάκχοφ), Κρίστιτσιτς (81’ Κοσίδης), Μάνταλος, Ολιβέιρα, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (68’ Αλμπάνης).