Ένας «άλλος» Αστέρας

Το ότι ο Αστέρας Τρίπολης είναι σε μεταβατική περίοδο φέτος, είναι κάτι που το γνωρίζουν όλοι. Η απομάκρυνση του Σάκη Τσιώλη από τον πάγκο, άσχετα με το αν ήταν ή όχι σωστή απόφαση, έχει αλλάξει τα δεδομένα στους Αρκάδες.

Τα «ηνία» πέρασαν στον φιλόδοξο Στάικο Βεργέτη, ο οποίος έχει σίγουρα πολύ δύσκολο έργο, καθώς παρέλαβε μια ομάδα στο peak της που έκανε την καλύτερη πορεία της ιστορίας της στο πρωτάθλημα και έχασε στις λεπτομέρειες το Κύπελλο από τον Ολυμπιακό (άσχετα αν έπαιξε τον ρόλο της και η διαιτησία).

Επίσης, παρέλαβε μια ομάδα με αρκετά νέα πρόσωπα σε σχέση με την περσινή χρονιά, αφού ο «ηγέτης» της Ρούμπεν Ράγιος αποχώρησε για τη Μακάμπι Χάιφα, χάθηκε η αξιοπιστία κάτω από τα δοκάρια με τη φυγή του Φούλοπ (ο Ερνάντες δεν ήταν καλός στα πρώτα ματς), ενώ έφυγε και ο στυλοβάτης της άμυνας Καλίφα Σανκαρέ, ο οποίος προτίμησε τα… πετροδόλαρα της Αλ Αραμπί, αλλά αυτό δεν του βγήκε σε καλό, καθώς δεν κατάφερε να πάρει άδεια παραμονής στη χώρα, ενώ και ο… θησαυρός που του έταξαν αποδείχθηκε… άνθρακας.

Εκ των πραγμάτων, ο Βεργέτης είχε αρκετά δύσκολο έργο, αφού και η προπονητική του εμπειρία ήταν ελάχιστη. Όλα τα χρόνια παρουσίας του στον Αστέρα ήταν γυμναστής και πήρε πολλές εμπειρίες από τους εκάστοτε προπονητές. Μόνο σε ένα ματς είχε κάτσει ως πρώτος προπονητής, αυτό με τον ΠΑΟΚ, λίγες ημέρες πριν από την άφιξη του Σάκη Τσιώλη στην ομάδα, και πανηγύρισε τη νίκη με 1-0, χάρη στο γκολ του Εμάνουελ Περόνε. Αναμφίβολα έχει γνώσεις, απλά θα χρειαστεί τον χρόνο του για να εφαρμόσει το δικό του πλάνο. Κι από τη στιγμή που στον Αστέρα αποφάσισαν να του δώσουν τα «ηνία», θα πρέπει να τον στηρίξουν μέχρι τέλους.

Το αν θα μπορέσει ο Βεργέτης να ανεβάσει ξανά επίπεδο τον Αστέρα είναι κάτι που θα φανεί στο μέλλον. Το σίγουρο είναι πως οι Αρκάδες έχουν όλα τα εχέγγυα να γίνουν το ίδιο δυνατοί με πέρυσι. Ο Πάμπλο ντε Μπλάσις έδειξε ότι μπορεί να καλύψει το κενό του Ράγιος, αφού έχει πετύχει ήδη πέντε γκολ, ενώ έχει μοιράσει και τρεις ασίστ. Όπως και ο προκάτοχός του, έτσι κι αυτός θα είναι αναντικατάστατος στη φετινή σεζόν, αφού ο Κάφα –παρά το καλό του ξεκίνημα– έδειξε ότι δεν μπορεί να «κουβαλήσει» στις «πλάτες» του τους Πελοποννήσιους.

Παράλληλα, ο Ερνάντες βρήκε τα πατήματά του και έδειξε ότι μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τον Φούλοπ, ενώ υπάρχει και κάτι εξίσου σημαντικό: η επικείμενη επιστροφή του Σανκαρέ. Ο Σενεγαλέζος τα βρήκε σε όλα με τους Αρκάδες και από την 1η Ιανουαρίου θα είναι διαθέσιμος. Κάτι που σημαίνει ότι ο Αστέρας θα δυναμώσει περαιτέρω, μιας και ο Σανκαρέ μπορεί να κάνει τη διαφορά στο κέντρο της άμυνας και να διορθώσει τη συνολικά τραγική αμυντική λειτουργία της ομάδας. Κάτι που έκανε και πέρυσι, αφού αν μη τι άλλο η συνεισφορά του στην πορεία των Πελοποννήσιων ήταν πολύ σημαντική.

Αυτό που μένει είναι να βρουν οι άνθρωποι του Αστέρα κι έναν επιθετικό που θα μπορέσει να κάνει τη διαφορά. Κάτι που δεν έχει καταφέρει ούτε ο Μπαράλες, ούτε ο Καράσκο. Οι δυο τους μαζί έχουν συνολικά τέσσερα γκολ, ένα λιγότερο από τον Ντε Μπλάσις που κάνει φέτος τα πάντα στον Αστέρα. Η αναζήτηση ενός φορ είναι στο μυαλό των ανθρώπων της ομάδας και ίσως υπάρξει κάποια εξέλιξη στο χειμερινό μεταγραφικό παζάρι.

Ο «αναξιοποίητος» Μπακασέτας

Πέραν της αναζήτησης επιθετικού για τον Ιανουάριο, θέμα που όπως σας προαναφέραμε σκέφτονται ήδη στον Αστέρα, οι Αρκάδες έχουν και λύση εκ των έσω. Έναν ποδοσφαιριστή που αν μη τι άλλο έχει αδικηθεί ως τώρα και δεν έχει αξιοποιηθεί όπως πρέπει. Ο λόγος για τον Τάσο Μπακασέτα, ο οποίος δεν έχει πάρει ευκαιρίες, αν και τα δείγματα γραφής του στην έναρξη της σεζόν ήταν πολύ θετικά.

Ο 20χρονος φορ στο πρώτο ματς της χρονιάς, με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, ήταν ο δημιουργός του γκολ της ισοφάρισης στο τελικό 3-3 για την ομάδα του, αφού έδωσε την ασίστ στον Καράσκο. Έκτοτε, έπαιξε μόλις για ένα λεπτό απέναντι στον Πλατανιά, για ένα ημίχρονο κόντρα στον Απόλλωνα, «εξαφανίστηκε» για πέντε σερί ματς και επανήλθε ως βασικός στον Λεβαδειακό. Στο ματς με τους Βοιωτούς έπαιξε για 71 λεπτά και είχε καλή παρουσία, ενώ στη συνέχεια αγωνίστηκε για 29 λεπτά κόντρα στον Πανθρακικό.

Σε 11 αγωνιστικές ο Μπακασέτας έχει παίξει συνολικά σε 5 παιχνίδια, μόλις στα δύο από αυτά ως βασικός. Συνολικά έχει 168 αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του και, σε σχέση με τους άλλους δύο επιθετικούς του Αστέρα (Καράσκο, Μπαράλες) είναι αδικημένος. Ειδικά από τη στιγμή που ο Μπαράλες δεν έχει «φανατική» σχέση με το γκολ (μόλις 2 σε 10 ματς), ίσως θα έπρεπε στον Αστέρα να σκεφτούν το ενδεχόμενο μεγαλύτερης συμμετοχής του Μπακασέτα και να πάψουν να τον βλέπουν πλέον σαν ταλέντο.