Εντολή Ποντένσε, ο Ολυμπιακός στους «8» και η Ξάνθη… σπίτι (video)

Η ολοκλήρωση της πρώτης αναμέτρησης στα Πηγάδια είχε αφήσει… ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στην Ξάνθη.

Οι οποίοι… έκλεισαν απόψε (23/1), υπέρ των «ερυθρόλευκων», με… εντολή Ποντένσε. Ο Πορτογάλος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκρισή της στους «8» του κυπέλλου.

Η Ξάνθη παρατάχθηκε με προφανή στόχο να διατηρήσει το μηδέν παθητικό και αν της προκύψει να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Για 29′ λεπτά το σχέδιο της, βοηθούμενο από τις τελικές επιλογές των γηπεδούχων, στο πρώτο του μέρος λειτούργησε.

Ώσπου, ανέλαβε δράση ο Ποντένσε. Με δύο γκολ (29′, 61′) «καθάρισε». Όταν ο Χασάν πέτυχε το 3-0 (52′), έμενε μόνο το τυπικό (δηλαδή η ολοκλήρωση του αγώνα) για να «σφραγιστεί» η πρόκριση.

Γιατί οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να προβληματίσουν σοβαρά. Και το γκολ που πέτυχαν ήρθε όταν ο Ολυμπιακός έπαιζε με δέκα παίκτες.

Ο Μπουχαλάκης τραυματίστηκε και αδυνατούσε να συνεχίσει, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει τις τρεις αλλαγές που δικαιούνται. Το «γκολ της τιμής» λοιπόν, πέτυχε ο Μπρίτο (75′) από την άσπρη βούλα (το πέναλτι υποδείχθηκε για χέρι του Τσιμίκα).

Σχεδόν με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου προκλήθηκε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών, η οποία οδήγησε σε κίτρινες κάρτες τους Νάτχο, Γκιγιέρμε, Κασάδο. Στην αποψινή αναμέτρηση, ντεμπουτάρησε με την ερυθρόλευκη φανέλα ο Φράνκο Σολδάνο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (55′ Μπουχαλάκης), Νάτχο, Ποντένσε (64′ Σολδάνο), Φορτούνης (58′ Χριστοδουλόπουλος), Γιώργος Μασούρας, Χασάν.

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (46′ Μπαριέντος), Ντζουρίτσκοβιτς (56′ Καντά), Μελιόπουλος, Μπρίτο, Κάστρο (68′ Ντίρεσταμ).

Μαρτίνς: «Αναμφισβήτητη η ανωτερότητά μας, θέλαμε μεγαλύτερη διάρκεια»

Ράσταβατς: «Στο 2-0 αρχίσαμε να σκεφτόμαστε το επόμενο ματς»