Εντυπωσιακή η επιστροφή του Ολυμπιακού 103-78 την ΑΕΚ

Δύο ημέρες μετά από την εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στη Μπασκόνια και 879 ημέρες μετά από την τελευταία εμφάνιση στη Basket League, ο Ολυμπιακός γύρισε εντυπωσιακά στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, καθώς νίκησε εύκολα την ΑΕΚ (103-78) στο ΣΕΦ μπροστά σε 3.000 θεατές.

Σάσα Βεζένκοβ (27 πόντοι, 9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ σε 31 λεπτά) και Κώστας Παπανικολάου (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 25 λεπτά) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, την ώρα που ο Στέβαν Γέλοβατς έκανε την περισσότερη δουλειά στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι χαμογελούν για την εμφάνιση του Δημήτρη Φλιώνη.

Οι κιτρινόμαυροι ξέμειναν από δυνάμεις και κουράγιο στο φινάλε ελλείψει αξιόλογων επιλογών στον πάγκο τους.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, που είχε τους βασικούς του φόργουορντ σε καταπληκτική κατάσταση για το 12-7 στο τέταρτο λεπτό και για το 19-11 στο έκτο. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 8-0 για να ισορροπήσει το ματς στο 7′, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει μεγαλύτερο κίνητρο από τους κιτρινόμαυρους που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 9/14 σουτ (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και με 10 πόντους στον αιφνιδιασμό την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν 3/9 σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Φλιώνης και Κολόμ συνυπήρξαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και έγραψαν με δικές τους ατομικές προσπάθειες το 26-30 στο 13′, ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα, απάντησε με ένα επί μέρους 13-4 όμως και η ΑΕΚ είχε τη δική της αντίδραση. Με επί μέρους 2-8 πέρασε και πάλι μπροστά (42-41) χάρη σε διαδοχικά καλάθια του Γέλοβατς, σε ένα συνολικά χορταστικό πρώτο εικοσάλεπτο (44-42) στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν πάρει 20 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους και οι κιτρινόμαυροι 18 πόντους στη ρακέτα.

Όσο δυναμική κι αν ήταν η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του β’ μέρους, τόσο αποτελεσματικός ήταν κι ο Ολυμπιακός με τον Βεζένκοβ να σκοράρει τρίποντο για το 52-51 και τον Παπανικολάου να κάνει το ίδιο στην επόμενη επίθεση. Διαδοχικά επιθετικά φάουλ των φιλοξενούμενων έδωσαν στους γηπεδούχους προβάδισμα έξι πόντων στο 25′, με τον Παπανικολάου να κάνει σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ ενώ ταυτόχρονα μιλούσε και συμπεριφερόταν ως ηγέτης. Το 72-64 του 30′ έδινε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, που πήγε στο +12 με τον Λαρεντζάκη (81-69 στο 33′) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

Λαρεντζάκης, Ζαν-Σαρλ και Σλούκας οδήγησαν στην κατοστάρα στο 38′, ο κόσμος απόλαυσε το απόγευμά του στο ΣΕΦ κι ο Ολυμπιακός, που δείχνει να βρίσκεται σε πραγματικά καλή κατάσταση, κοιτάζει τώρα την αναμέτρηση της Παρασκευής (8/10) με την Ρεάλ Μαδρίτης, στο τρίτο διαδοχικό παιχνίδι του στο Φάληρο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Καλδίρης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 44-42, 72-64, 103-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/4 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Βεζένκοβ 27 (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 14 (4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Φαλ 4, Σλούκας 12 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ), Μάρτιν 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 8 (2)

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ανγκόλα 7 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γέλοβατς 21 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκρίφιν 15 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Βαουλέτ 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολόμ 10 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπόγρης, Πετρόπουλος 6 (2), Φιλιππάκος

Στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Λαύριο, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Λάρισα. Οι αγώνες θα γίνουν το διήμερο 9 και 10 Οκτωβρίου.