Εντυπωσιακή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1την Μπράιτον

Με μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε 3-1 της Μπράιτον. Με το τρίποντο αυτό, οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπέρασαν τους «γλάρους» και πλησίασαν στην πρώτη εξάδα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πίεζε από την αρχή για το γκολ και κατάφερε να το βρει με τον Περέιρα στο 17’, ύστερα από προσπάθεια του Μαρσιάλ. Μάλιστα, πριν καν… κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το προβάδισμα και τρία λεπτά αργότερα, οι Μαγκουάιρ και ΜακΤόμινι προσπάθησαν να σκοράρουν –σε στατική φάση- αλλά ο Πρέπερ ήταν αυτός που έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με την Μπράιτον από την άλλη να αρκούνταν σε παθητικό ρόλο, αλλά το 2-0 να μένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με κατοχή και καλές στιγμές ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ, αλλά η Μπράιτον έδωσε νέο ενδιαφέρον με γκολ του Ντανκ στο 64’. Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν πανικοβλήθηκαν και σχεδόν στην επόμενη επίθεση, έκαναν το 3-1 με τον Ράσφορντ (66’). Οι παίκτες του Σόλσιερ συνέχισαν στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά, με το 3-1 να ήταν το τελικό σκορ.

Γουλβς-Άστον Βίλα 2-1

Με τη… σέντρα στο παιχνίδι κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο η Γουλβς, με τον Ντόχερτι να είχε δοκάρι πολύ νωρίς. Μάλιστα, στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της Άστον Βίλα, Στιρ, με τον Νίλαντ να περνά στη θέση του στο 10’. Οι «λύκοι» συνέχισαν την πίεσή τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Νέβες στο 42’.

Όπως ξεκίνησε το ματς, έτσι έκανε και στο δεύτερο ημίχρονο οι Γουλβς, με τον Τραορέ να σημαδεύει το δοκάρι. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι, με τους «λύκους» να είχαν καλές στιγμές και γι’ άλλο τέρμα και να τα καταφέρνουν με τον Νέβες στο 84’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, με την Άστον Βίλα να διαμορφώνει το τελικό 2-1 με γκολ του Τρεζεγκέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.