Εντυπωσιακή η Τουρκία 4-2 την Ολλανδία στην πρεμιέρα

Εντυπωσιακά άρχισε η Τουρκία τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Η ομάδα του Γκιουνές υποδέχθηκε την Ολλανδία στο Ατατούρκ και επικράτησε 4-2.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά και στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μπουράκ Γιλμάζ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Γιοκουσλού τον οποίο ανέτρεψε ο Μάλεν. Ο Μπουράκ Γιλμάζ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε δύο τα τέρματά του.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουρκία απέκτησε σοβαρό προβάδισμα με τον Τσαλχάνογλου να γράφει το 3-0 με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 46′.

Η Ολλανδία προσπάθησε να βγάλει κόντρα και μείωσε στο σκορ. Στο 75′ ο Κλάαζεν με τρομερή ενέργεια υποδέχθηκε τη σέντρα του Ντεπάι για να γράψει το 3-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Λουκ Ντε Γιόνγκ σημείωσε το 3-2, με τον τερματοφύλακα της Τουρκίας να αδυνατεί να σταματήσει τη σέντρα του Ντεπάι.

Η Τουρκία, κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη στο 84ο λεπτό με τον Μπουράκ Γιλμάζ να πετυχαίνει χατ τρικ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Στο 90+4′, ο Ντεπάι έχασε πέναλτι και δεν κατάφερε να μειώσει εκ νέου για τους οράνιε.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Μεράς, Σογιούντσου, Καμπάκ, Τσελίκ, Γιοσούκλου, Καραμάν (79′ Αϊχάν), Τσαλχάνογλου (78′ Ουνάλ), Τουφάν (64′ Ανταλιάλι), Γιασίτζι (64′ Ερκίν), Γιλμάζ (90′ Τουρούτς)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κρουλ, Τετέ (69′ Ντάμφρις), Ντε Λιχτ, Μπλιντ (82′ Γκράβενμπερχ), Βάινταλ (82′ Φαν Άνχολτ), Ντε Ρουν (62΄ Λ. Ντε Γιόνγκ), Φ. Ντε Γιόνγκ, Μπερχις, Βαϊνάλντουμ, Μαλέν (69′ Κλάαζεν), Ντεπάι

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Ολλανδία 4-2 (15′, 34′ 81′ Γιλμάζ, 46′ Τσαλχάνογλου / 75′ Κλάαζεν, 76′ Ντε Γιόνγκ)