Εντυπωσιακός Γιάννης κόντρα στους Τίμπεργουλβς(vids)

Οι Μπακς επικράτησαν τα μεσάνυχτα επί των Τίμπεργουλβς με 134-106, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ήταν ασυναγώνιστος.

Ο περσινός MVP είχε 34 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ στα μόλις 27 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, ολοκληρώνοντας εύκολα ένα ακόμα double-double και οδήγησε τα “ελάφια” στην τρίτη διαδοχική τους νίκη. Ο Αντετοκούνμπο μάλιστα ήταν ασταμάτητος στις προσπάθειες που ήρε εντός πεδιάς με 14/16 δίποντα, αντίθετα ήταν άστοχος και στα 3 τρίποντα που επιχείρησε, ενώ από τη γραμμή των βολών ήταν αρκετά άστοχος με 6/11.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι Μπακς προηγήθηκαν  στο τέλος του ημιχρόνου με 7 πόντους και καθάρισαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν στο 38-25, και κατέστησαν τον υπόλοιπο αγώνα ως μία τυπική διαδικασία.

Εκτός από τον Γιάννη σημαντική συνεισφορά στη επικράτηση του Μιλγουόκι είχε ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους και 4/7 τρίποντα, ο Έρικ Μπλέντσο με πολυεπίπεδη προσφορά, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Ντε Βιτσέντζο έκανε ρεκόρ καριέρaς με 17 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Καρλ Αντονι Τάουνς λόγω της τιμωρίας του για την συμπλοκή με τον Εμπίντ, ξεχώρισε ο Άντριου Γουίγκινς με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα.