Εντυπωσιακός ο Άρης παρά την ήττα 4-3 απ’ το Αμβούργο

Εντυπωσιακός ο Άρης στο πρώτο φιλικό της σεζόν επί Αυστριακού εδάφους με αντίπαλο το Αμβούργο. Η ήττα 4-3 αποδίδεται στην ετοιμότητα των Γερμανών στο δεύτερο ημίχρονο όπου έγιναν πολλές αλλαγές.

Μπροστά έβαζε, πίσω…. έμπαζε ο Άρης που για περίπου 55 λεπτά , όσο δηλαδή του το επέτρεψαν οι δυνάμεις του είχε πολύ καλή παρουσία, παρά το ελλιπές ρόστερ του. Ο Χερμάν Μπούργος, από νωρίς έδειξε τη πρόσθεσή του να «χτίσει» την ομάδα δομημένη στο 4-4-2, κάτι που έκανε και στο σημερινό φιλικό παρά το γεγονός πως στο ρόστερ δεν υπάρχει ακόμα ο «κλασσικός» επιθετικός, με τον ρόλο αυτό στο πρώτο μέρος να τον παίζουν οι Πάλμα και Χατζηιωάννου, ενώ στο δεύτερο προωθήθηκε ο Μαντσίνι σε ρόλο περιφερειακού επιθετικού. Ο Αργεντινός τεχνικός προχώρησε και σε πολλές αλχημείες σε θέσεις και ρόλους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αν και πολύ νωρίς για τη διεξαγωγή συμπερασμάτων, πόσο μάλλον από τη στιγμή που ακόμα υπολείπονται αρκετές προσθήκες για να σχηματιστεί μια πρώτη ασφαλέστερη εικόνα του φετινού Άρη, οι Κίτρινοι έδειξαν καλά δείγματα γραφής στηριζόμενοι στην ταχύτητα, τις εντάσεις και τις ατομικές πρωτοβουλίες των ποδοσφαιριστών του. Ο Ιτούρμπε πολύ νωρίς μόλις στο 3′ ήταν αυτός που έβαλε το πρώτο – ανεπίσημο – γκολ της σεζόν.

Οι Γερμανοί ισοφάρισαν στο 8′ με τον Γκλάτζελ. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Άρης πήρε προβάδισμα με το γκολ του Μαντσίνι με το αυτογκόλ του Πίρσμαν στο 22′ να φέρνει το παιχνίδι στο 2-2. Ο Βέλγος πήρε το αίμα του πίσω και με ωραία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιτούρμπε στο 35′ έβαλε και πάλι τον Άρη σε θέση οδηγού με το 3-2 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ελλείψει αρκετών επιλογών ο Μπούργος έκανε τρεις αλλαγές. Οι νεαροί Παναγίδης και Μαρμαρίδης, μαζί με τον Σιαμπάνη πήραν θέση στο αρχικό σχήμα, ενώ ακολούθως στο παιχνίδι μπήκαν και οι Χαίροβιτς, Ντιόπ και Ασλανίδης με τον Αργεντινό τεχνικό να ανακατεύει αρκετά την τράπουλα. Αποτέλεσμα αυτού οι Γερμανοί να βρουν δύο γκολ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών με τους Μάασνερ (57′) και Αμαέτσι (58′) να πετυχαίνουν τα γκολ της ανατροπής που έδωσαν και τη νίκη στους Γερμανούς που είχαν στα πόδια τους περισσότερα φιλικά προετοιμασίας.

Ανεπίσημο ντεμπούτο έκαναν και οι Πίρσμαν και Ντιόπ τα δύο, δηλαδή, μεταγραφικά αποκτήματα του συλλόγου της Θεσσαλονίκης, ενώ οι Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκαρσία και Πάλμα έπαιξαν και στα ενενήντα λεπτά.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ, Γκαρσία, Μαντσίνι, Ιτούρμπε, Πάλμα, Χατζηιωάννου.