Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός νίκησε 79-88 στη Βαλένθια

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα, δεν πλήρωσε την… καθίζηση στο τέταρτο και νίκησε 88-79 τη Βαλένθια, κάνοντας το 6/6 στην έδρα των «νυχτερίδων».

Καλό ρυθμό είχε από την αρχή το παιχνίδι, με τη Βαλένθια να παίρνει το προβάδισμα (12-9). Από τα μισά και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Πρίντεζη στην επίθεση, έκαναν ένα 10-0 για το +7 (12-19), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά τους ριμπάουντ και πλησίασαν, αλλά οι Πειραιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-23).

Με δημιουργίες του Σπανούλη και πλουραλισμό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +13 (23-36), στο 15’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν… φορτωθεί από νωρίς με πέντε ομαδικά φάουλ, οπότε οι Ισπανοί πήγαιναν συνεχώς στη γραμμή. Ωστόσο, αυτό βοήθησε περισσότερο την ομάδα του Πειραιά, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν επιθετικό ρυθμό, ενώ ήταν και άστοχοι στις ελεύθερες βολές, με τους Ζαν-Σαρλ και Βεζένκοφ να στέλνουν τη διαφορά στο +16 (28-44), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ήταν η σειρά των παικτών του Μπαρτζώκα να ήταν άστοχοι, αλλά δεν το… πλήρωσαν αρκετά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +13 (31-44).

Με την ίδια συγκέντρωση στην άμυνα και ένα προσωπικό… σόου του Πρίντεζη με δικό του σερί 7-0, ο Ολυμπιακός πήγε στο +20 (31-51) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η εξέλιξη αυτή, χάλασε εντελώς το μυαλό των παικτών της Βαλένθια. Έκαναν το ένα «σκοτωμένο» σουτ, πίσω από το άλλο, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ. Όμως, παράλληλα ο υπαρχηγός είχε και βοήθεια από τον Βεζένκοβ στην επίθεση και με τους Πειραιώτες να είχαν ένα «δαιμονισμένο» ρυθμό η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +31 (38-69), στο 27’. Με τις βολές του Λαρεντζάκη, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στο +33 (40-73) και μ’ αυτό έκλεισε και την τρίτη περίοδο (41-74).

Η μεγάλη διαφορά έκανε τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μπουν πολύ… ανάλαφρα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να κάνει ένα 13-0 (54-74), μέχρι το 33’. Ο Κουφός «έσπασε» το σερί των γηπεδούχων, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να ήταν πολύ χαλαροί, κάνοντας παιδαριώδη λάθη, με τη διαφορά να πέφτει στο -14 (62-76), στο 35’. Με τις βολές του Βεζένκοβ ήρθε νέα… ανάσα για τους Πειραιώτες, αλλά επιθετικά έκαναν τραγικά λάθη με αδικαιολόγητα πολλά και άστοχα τρίποντα, με τον Σαν Εμετέριο από την άλλη να συνεχίζει το κρεσέντο του έξω από τα 6,75μ. και να ρίχνει τη διαφορά στο -8 (71-79), στο 38’. Το τρίποντο του Βεζένκοβ ξεκόλλησε την ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά ο Μαρίνκοβιτς απάντησε με δικά του για το -7 (77-84), στο 39’. Όμως, ο Σπανούλης διατήρησε την ψυχραιμία του από τη γραμμή και με 4/4 βολές εξασφάλισε τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88