Εντυπωσιακός ο Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ τον Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πάει φουλ για τον δεύτερο σερί τίτλο του!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας λύγισε τον 25χρονο Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο.25) με 7-5, 6-3 σε 84 λεπτά και πέρασε στα προημιτελικά του Barcelona Open, όπου θα βρει τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ. Ο νεαρός Καναδός άφησε εκτός με 6-2, 6-3 τον συμπατριώτη του Ντένις Σαποβάλοφ.

Ο Τσιτσιπάς έχει παίξει φέτος σε επτά τουρνουά και έχει φτάσει τουλάχιστον στα προημιτελικά σε καθένα από αυτά! Εκτός των άλλων, μετράει και 13 σερί κερδισμένα σετ, καθώς δεν είχε απώλειες ούτε στο Μόντε Κάρλο, από όπου έφυγε με την κούπα.

Μπορεί να μην ήταν σε σούπερ μέρα ο 22χρονος τενίστας, όμως «μίλησε» όταν χρειάστηκε και έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται άλλη μια μεγαλειώδη χωμάτινη πορεία!

Πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ του πρώτου σετ όταν ο Ντε Μινόρ σέρβιρε υπό πίεση στο 5-6 και δεν έχασε την ψυχραιμία του όταν ο αντίπαλός του πέρασε μπροστά με 0-2 στο δεύτερο. Έτσι, με τρία γκέιμ στη σειρά προηγήθηκε με 3-2 και… έβαλε οριστικό τέλος στα όνειρα του Αυστραλού, όταν τον «έσπασε» στο 4-3 και πήρε τις μπάλες να σερβίρει για τη νίκη.

Εκμεταλλευόμενος, λοιπόν, το τρίτο ματς πόιντ του, σφράγισε το εισιτήριο για την οκτάδα και θα προσπαθήσει να πετύχει την τρίτη σερί νίκη του σε βάρος του… πρώην κακού δαίμονα Αλιασίμ.