Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος 2-0 τον Ιωνικό

Επέστρεψε στις νίκες ο Ατρόμητος, καθώς ξεπέρασε άνετα 2-0 το εμπόδιο του Ιωνικού στο Περιστέρι για τη 17η αγωνιστική της Super League 1, και παρέμεινε στο κυνήγι της εξάδας και των θέσεων που οδηγούν στα play-offs!

Η ομάδα του Περιστερίου εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απευθείας αποβολή του Τσίμπσαχ στο 2ο λεπτό και χάρη στα τέρματα των Κιάρτανσον (4′ πεν.) και Ροτάριου (59′), ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας, που υπέστη την τρίτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, παρέμεινε στην τελευταία θέση και τους 8 πόντους.

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Ατρόμητος. Μετά από μόλις 68 δευτερόλεπτα από τη σέντρα του ματς, τα δεδομένα στο Περιστέρι άλλαξαν άρδην με το κερδισμένο πέναλτι του Κιάρτανσον και την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Τσίμπσαχ για το μαρκάρισμα.

Ο αμυντικός του Ιωνικού δεν υπολόγισε καλά την πορεία της μπάλας, αφήνοντάς την να περάσει από μπροστά του, με τον 32χρονο Ισλανδό φορ να γίνεται αποδέκτης και τον Τσίμπσαχ στη συνέχεια να τον ανατρέπει εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Κιάρτανσον, νικώντας τον Χουτεσιώτη για το 1-0!

Το τέρμα αυτό, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το ημίχρονο με υπέρ τους κατοχή 64%-36%.

Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν είχε αρκετές και καλές στιγμές να πετύχει και δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος. Στο 18’, το σουτ του Ρομπάιγ από τα δεξιά κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ιωνικού, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Χουτεσιώτης βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε προ του Φριντζόνσον. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Έλληνας κίπερ είπε «όχι» και στην κεφαλιά «ψαράκι» του Κιάρτανσον.

Η πρώτη ουσιαστική σοβαρή απειλή για την ομάδα της Νίκαιας ήρθε στο 25’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άοσμαν. Ο Ατρόμητος όμως συνέχισε να πιέζει για το γκολ και φτάνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όπως και στη φάση του 32′, εκεί όπου ο Κιάρτανσον νικήθηκε εκ νέου από τον Χουτεσιώτη σε εξ επαφής προβολή. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να βγάζει ενστικτωδώς, αρχικώς, το κοντινό πλασέ του Φριντζόνσον και εν συνέχεια το διαγώνιο σουτ του Ρομπάιγ!

Παρόμοιο σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Περιστεριώτες να μπαίνουν δυναμικά ώστε να βρουν ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» από νωρίς το τρίποντο. Στο 53′, η κεφαλιά του Χατζηισαΐα μετά από κόρνερ πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια, ενώ δύο λεπτά αργότερα, σε μια φάση «καρμπόν», ο 30χρονος στόπερ αστόχησε εκ νέου από πλεονεκτική θέση.

Η πίεση του Ατρόμητου  απέδωσε… καρπούς στο 59ο λεπτό, με τον Ντε Μποκ να κάνει εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, να γυρίζει στην «καρδιά» της περιοχής, εκεί όπου ο Ροτάριου με κοντινό πλασέ έκανε εύκολα το 2-0!

Μετά από εκείνο το σημείο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, καθώς ο Ατρόμητος είχε την ευχέρεια να διαχειριστεί τα εναπομείναντα λεπτά. Στο 65′, ο Ιωνικός είχε τη δική του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Φαντιγκά έπειτα από υπέροχη ατομική ενέργεια να σταματά πάνω στον Ντε Μποκ.

Καλή σε γενικές γραμμές ήταν η διαιτησία του Ιωάννη Παπαδόπουλου, ο οποίος υπέδειξε το πέναλτι του Τσίμπσαχ στο 2ο λεπτό, με το VAR, μετά από σχετικό έλεγχο, να συμφωνεί και να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του Ιωνικού.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Μάριτς, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Στρούγγης, Ντε Μποκ, Ερλινγκμαρκ, Εντερ Γκνοζάλες, Φριντζόνσον (79’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (85’ Τζοβάρας), Ροτάριου (79’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (74’ Τζαβίδας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Ρομαό, Τσίμπσαχ, Λοβέρα (29′ Κάνιας), Μύγας (79’ Ελευθεριάδης), Αοσμαν (55’ Φατιγκά), Μάντζης.