Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός 2-0 την ουραγό Λαμία

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, καθώς αν και δύσκολα ξεπέρασε 2-0 το εμπόδιο της Λαμίας. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε νωρίς χάρη στο πρώτο γκολ του Κλεϊνχέισλερ, ενώ ο  Σπόραρ στις καθυστερήσεις ζευγάρωσε τα πράσινα τέρματα και αφού οι φιλοξενούμενοι στο 66΄ είχαν μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Στάνκο. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 48 πόντους και ένα παιχνίδι περισσότερο από την δεύτερη ΑΕΚ, ενώ η Λαμία παρέμεινε ουραγός του πρωταθλήματος με 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στο ξεκίνημα να παίξει κυρίως από τα άκρα, προκειμένου να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα, αλλά δυσκολεύθηκε να γίνει απειλητικός. Η Λαμία οχυρώθηκε στα μετόπισθεν και προσπάθησε σε κάποια αντεπίθεση να φθάσει στο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς, στο 14’, με τον Ρόμανιτς περνάει την μπάλα στην περιοχή πλάγια αριστερά, στον Βέργο ο οποίος πλάσαρε ανεπιτυχώς τον Μπρινιόλι, που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Αντιθέτως, οι «πράσινοι» αποδείχτηκαν πιο αποτελεσματικοί στην δική τους πρώτη καλή φάση, δευτερόλεπτα μετά. Καθώς ο Βαγιαννίδης πέρασε κάθετα στην περιοχή για τον Ιωαννίδη, ο οποίος απέφυγε τον Κορνέζο και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον αφύλαχτο Κλεϊνχέισλερ που έκανε το 1-0, σκοράροντας στην πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα!

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού βοήθησε στο να φύγει κάπως το άγχος των παικτών του Γιοβάνοβιτς, όχι όμως και στο να «ανοίξει» ιδιαίτερα ο ρυθμός, αφού η Λαμία συνέχισε να παίζει κλειστά, ψάχνοντας κάποια καλή αντεπίθεση.

Στο 37’, ο Ιωαννίδης υπό πίεση πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι του Σαράνοφ.

Δύο λεπτά μετά, από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ από δεξιά, ο Σάρλια «σπατάλησε» μια ακόμα καλή ευκαιρία για να το 2-0 της ομάδας του, αφού αν και ανενόχλητος, η κεφαλιά του ήταν άστοχη…

Με την ομάδα του Παντελίδη να απειλεί για την ισοφάριση από το… πουθενά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με την σέντρα-σουτ του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά που ανάγκασε τον Μπρινιόλι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 49’ μετά από ωραία σέντρα του Βαγιαννίδη προς τον αμαρκάριστο Ιωαννίδη που δεν έκανε καλό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι.

Στο 51’ ήταν η σειρά της Λαμίας να αγγίξει την ισοφάριση από στατική φάση και κεφαλιά του Βέργου που έδιωξε με τα πόδια ο Μπρινιόλι σε κόρνερ.

Στο 64’ ο Στάνκο πήγε με τις τάπες στο γόνατο του Τσέριν, ο διαιτητής Καραντώνης έδειξε κίτρινη αλλά μετά από ενημέρωση του VAR άλλαξε την κάρτα και απέβαλε σωστά τον Αμερικανό μέσο, με συνέπεια η Λαμία να μείνει με δέκα παίκτες.

Στην εκτέλεση του φάουλ ο Πούχατς με «κεραυνό» τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης το νέο σουτ του Πολωνού έδιωξε δύσκολα ο Σαράνοφ (66’).

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Τσέριν, όμως σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Λαμίας.

Ο Παναθηναϊκός πολιορκούσε την άμυνα της Λαμίας και στο 80’ ο Μπερνάρ τροφοδότησε ωραία τον Βαγιαννίδη που πλάσαρε άστοχα από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 88’ το σουτ του Τσέριν από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ.

Ωσπου στο 90+2’ ο Σπόραρ διπλασίασε τα τέρματα του τριφυλλιού με κεφαλιά πάνω στη γραμμή  από σέντρα του Παλάσιος και γύρισμα του Μπερνάρ στο δεύτερο δοκάρι.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Πούχατς, Μπερνάρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μαντσίνι (82′ Τσόκαϊ), Ιωαννίδης (81′ Σπόραρ), Κλεϊνχέισλερ (60′ Παλάσιος).

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν, Κορνέζος, Παούλεβατς, Αμπαντά, Τζανδάρης (62′ Σλίβκα), Στάνκο, Βασιλαντωνόπουλος (62′ Τσιλούλης), Μαρτίνεθ (68′ Νούνιες), Βέργος (82′ Μανούσος), Ρόμανιτς (82′ Τόσιτς).